4med logo
Blizny potrądzikowe - jak je leczyć?

Blizny potrądzikowe - jak je leczyć?

Trądzik pospolity to jedna z najczęstszych chorób dermatologicznych występujących u młodych ludzi. Trądzik pospolity częściej dotyka chłopców w wieku 16-17 lat, ale jego odsetek jest równie wysoki u dziewcząt w tym samym wieku. Leczenie trądziku bywa długie i wymaga od chorego wytrwałości i dyscypliny w przyjmowaniu leków oraz wykonywaniu prawidłowej pielęgnacji domowej i gabinetowej. Nieodpowiednie leczenie oraz źle dobrana pielęgnacja skóry trądzikowej  może doprowadzić do powstanie różnego rodzaju blizn, przebarwień i odbarwień skóry. Istnieje kilka odmian trądziku w przebiegu którego mogą powstać blizny potrądzikowe. Zalicza się do nich: trądzik pospolity i jego rodzaje oraz trądzik martwiczy.

1. Jak leczyć blizny potrądzikowe?

Aby odpowiednio przeprowadzić terapię leczenia blizn trzeba najpierw zrobić dokładne rozpoznanie i odpowiednio sklasyfikować blizny, z którymi mamy do czynienia. Aby tego dokonać niezbędna jest wiedza w temacie klasyfikacji blizn trądzikowych. Blizny potrądzikowe możemy podzielić według wyglądu, czasu i przyczyn ich powstawania. Ze względu na wygląd blizny potrądzikowe dzielimy na:

- hipertroficzne czyli wyniesione ponad powierzchnię skóry

- atroficzne czyli zagłębione poniżej powierzchni skóry

- odbarwione

Wśród blizn atroficznych wyróżniamy cztery rodzaje blizna:

- ice-pick czyli w kształcie szpikulca

- boxcar czyli w kształcie wagonu

- rolling czyli w kształcie walcowatej doliny

- atrophic czyli płytkie

Poza wprawnym okiem lekarza w procesie rozpoznania blizn przydatne będą też różnego rodzaju urządzenia stosowane w diagnostyce skóry. Najczęściej stosowanym urządzeniem jest kutometr służący do pomiaru właściwości biochemicznych skóry. Kutometr służy do dokładnego zbadania nawilżenia i natłuszczenia skóry, a także do oglądania zmarszczek, przebarwień i blizn. Inne urządzenia często stosowane w diagnostyce blizn to balisometr, twistometr oraz ekstensjometr.

Po dokładnym zdiagnozowaniu blizn i określeniu ich rodzaju można rozpisać plan leczenia i odpowiedniej pielęgnacji. Obecnie istnieje wiele terapii, które są pomocne w walce z niechcianymi bliznami. Z zabiegów za pomocą urządzeń możemy wyróżnić zabiegi laserowe z zastosowaniem lasera frakcyjnego CO2 ablacyjnego lub lasera nieablacyjnego. Popularnością cieszą się też lasery pikosekundowe, które stosowane są w celu przebudowy tkanki i stymulacji syntezy kolagenu. Równie skuteczny w terapii blizn potrądzikowych, a zdecydowanie mniej inwazyjny jest RF frakcyjny mikroigłowy. RF frakcyjny mikroigłowy jest to obecnie najpopularniejsze urządzenie stosowane do walki z bliznami potrądzikowymi. Stanowi połączenie dwóch technologii – fali radiowej i mikronakłuwania, dzięki czemu działamy na tkankę ze zdwojoną siła. Jednoczesne nakłuwanie i podgrzewanie zbliznowaconej tkanki pobudza szereg procesów naprawczych, które prowadzą do przebudowy miejsc objętych blizną. Przy doborze terapii na blizny trzeba pamiętać, że najlepszy efekt zabiegowy osiągie się łącząc ze sobą różne zabiegi. W terapii blizn popularne jest łączenie lasera frakcyjnego , RF Frakcyjnego z dermapenem i osoczem bogatopłytkowym. Procedury te robi się naprzemiennie w określonych odstępach czasowych. W przypadku bardzo rozległych blizn potrądzikowych niektórzy lekarze decydują się na ich wcześniejsze podcięcie przed przystąpieniem do kolejnych procedur zabiegowych. Zabieg podcięcia blizn wymaga dużej wiedzy i doświadczenia. W terapii blizn niezmiernie ważne są również mniej inwazyjne zabiegi kosmetyczne oraz pielęgnacja domowa co omówimy sobie w dalszej części artykułu.

2. Kiedy powstają blizny po trądziku

Blizna to zmiana skórna, która powstaje w wyniku procesu gojenia ran powstałych na skutek urazu mechanicznego, termicznego lub chemicznego. Blizny mogą się też pojawiać w wyniku ustąpienia stanów zapalnych na skórze jako powikłanie np. po trądziku. Powstały w wyniku urazu ubytek skóry uruchamia kaskadę procesów naprawczych. W przypadku trądziku blizny pojawiają się w trakcie jego ewolucji od fazy niezapalnej do zapalnej, która może prowadzić do pęknięcia ściany pęcherzykowego ogniska zapalnego. W momencie pęknięcia ściany pęcherzyka do skóry właściwej uwalniane są drażniące składniki takie jak bakterie Propionibacterium Acnes, keratyny, tłuszcze, cząstki włosów, które generują stan zapalny. Jeżeli nie dochodzi do kompletnej absorpcji ropni okołokomórkowych wówczas może dojść do powstania wielokanałowych przetok w skórze i tworzenia się blizn.

3. Zabiegi kosmetyczne w leczeniu blizn potrądzikowych

Leczenie blizn potrądzikowych to proces wymagający od terapeuty posiadania dużej wiedzy w tym zakresie oraz doświadczenia w terapiach na blizny. Aby dobrze przeprowadzić terapię na blizny trzeba najpierw odpowiednio tą bliznę zakwalifikować pod względem rodzaju. Do najpopularniejszych zabiegów kosmetycznych na blizny zalicza się eksfoliacje na bazie alfa i beta hydroksykwasów, które często łączy się z bardziej inwazyjnymi zabiegami przy użyciu urządzeń. Na blizny świetnie sprawdzają się terapie laserowe laserem frakcyjnym CO2 czy mikroigłowym RF frakcyjnym. Urządzenia ta pobudzają tkankę do przebudowy czego efektem jest spłycenie blizn i poprawa wyglądu skóry. Łączenie tych zabiegów z peelingami chemicznymi czy derma penem daje jeszcze bardziej spektakularne efekty zabiegowe. Zabiegi na blizny należą do zabiegów inwazyjnych i wymagają ogromnej wiedzy i umiejętności ich wykonywania. Dodatkowo klient musi się ściśle stosować do zaleceń terapeuty, żeby nie pogorszyć stanu swojej skóry. Nowością na rynku w terapii leczenia blizn są zabiegi manualne, podcinanie blizn czy stosowanie laserów pikosekundowych.

4. Skuteczność domowych sposobów leczenia blizn twarzy

Ze względu na złożoność procesów terapii blizn, które związane są w głęboką przebudową tkanki nie ma skutecznych domowych sposób walki z bliznami szczególne potrądzikowymi, które często przybierają różną postać oraz wielkość. Terapie domowe są za słabe, żeby skutecznie zniwelować głębokie blizny jakimi są blizny potrądzikowa. Odpowiednio dobrana pielęgnacja domowa może być pomocna w trakcie leczenia trądziku, ale pamiętajmy, że zarówno pielęgnacja domowa jak i terapie przeciwtrądzikowa powinny być rozpisane przez specjalistę w dziedzinie terapii przeciwtrądzikowych.

5. Przeciwwskazania w leczeniu blizn potrądzikowych laserem

Jeżeli podejmując walkę z bliznami zdecydujemy się głównie na terapię laserową musimy pamiętać, że nie każda osoba może takiej terapii zostać poddana. Każdy klient przed wykonaniem u niego zabiegu z zastosowaniem światła laserowego powinien wypełnić kartę klienta z znajdującymi się tam przecwiwskazaniami do zabiegu. Głównymi przeciwwskazaniami do zabiegów laserowych jest okres letni, świeża opalenizna czy stosowanie preparatów lub leków światłoczułych. W przypadku terapii laserowych należy też pamiętać, że skóra w miejscy zabiegu nie może być uszkodzona ani nie może na niej występować żaden stan chorobowy typu egzema, łuszczyca, zakażenia wirusowe czy bakteryjne. Zabiegów laserowych nie wykonuje się również u kobiet w ciąży, karmiących piersią czy u osób chorych na choroby nowotworowe. Po wypełnieniu kraty zabiegowej z przeciwwskazaniami do zabiegu ostateczną decyzję o podjęciu leczenia podejmuje osoba wykonująca zabieg bazując na przeprowadzonym wywiadzie.

closearrow-circle-o-downfacebookbarsellipsis-vinstagram