4med logo
Cera naczynkowa - jak o nią dbać?

Cera naczynkowa - jak o nią dbać?

Jak dbać o cerę naczynkową?

Wydaje się, że cera naczynkowa może przysporzyć wiele problemów podczas codziennej pielęgnacji. Prawdą jest, że cera naczynkowa wymaga specjalnych, przeznaczonych właśnie do niej preparatów, jednak odpowiednie nawyki pielęgnacyjne oraz dobór właściwych kosmetyków sprawi, że cera będzie zadbana, a skóra pełna blasku. Warto udać się do specjalisty – dermatologa lub kosmetologa, który dobierze odpowiednie zabiegi wykonywane w gabinecie oraz poleci produkty do użytku domowego.

Charakterystyka cery naczynkowej

Cera naczynkowa może być problematyczna i wymaga odpowiedniej pielęgnacji, aby była w dobrej kondycji. Skóra naczyniowa charakteryzuje się występowaniem rumienia oraz „pajączków”, które są wynikiem rozszerzających się i pękających naczynek krwionośnych. Przyczyny powstawania i zaogniania się rumienia mogą być różne, m.in. nieodpowiednia pielęgnacja, warunki atmosferyczne lub nawet pożywienie.

Pękające naczynka i rumień pojawiają się najczęściej na policzkach, czole, a także w okolicach nosa i brody. Skóra naczynkowa jest cienka, wrażliwa i reaguje na zmieniające się czynniki zewnętrzne. Łatwo ulega podrażnieniom, dlatego tak ważny jest dobór odpowiednich kosmetyków pielęgnacyjnych, a także ograniczenie drażniących czynników oraz pożywienia, które także może wywoływać nasilenie rumienia.

Cera naczynkowa nie jest chorobą ani stanem pojawiającym się wraz z wiekiem, nie jest wynikiem starzenia się skóry. Jest związana z uwarunkowaniami danej osoby (także genetycznymi) i oznacza, że naczynka są umiejscowione płycej pod skórą niż u osób z normalnym typem cery. Dlatego należy pamiętać, że nie da się „wyleczyć” z cery naczynkowej, a jedynie zadbać o skórę, zapewniając jej odpowiednią pielęgnację, ochronę przed czynnikami zewnętrznymi i nawilżenie.  

Zasady pielęgnacji cery naczynkowej

Ze względu na dużo wrażliwość skóry naczynkowej należy zadbać o jej odpowiednią pielęgnację, zarówno podczas codziennych rytuałów jak i w gabinecie kosmetycznym. Dokładna i staranna pielęgnacja, ale także wypracowanie zdrowych nawyków dla cery naczynkowej, pozwoli na utrzymanie jej z dobrej kondycji.

Wybierając kosmetyki do pielęgnacji skóry naczyniowej zwróćmy uwagę na ich składniki aktywne. Wybierajmy te, które wzmacniają ściany naczyń krwionośnych oraz łagodzą już powstałe zaczerwienienia. Ze względu na wysoką wrażliwość cery naczyniowej na czynniki atmosferyczne dobrze jest sięgać po kosmetyki, które chronią skórę przed podrażnieniami wynikającymi z tych właśnie czynników.

Składniki aktywne sprzyjające właściwej pielęgnacji cery naczyniowej to m.in.:

  • Witamina C – działa rozjaśniająco na skórę i wzmacnia naczynia krwionośne
  • Arnika górska – obkurcza naczynia krwionośne, dzięki czemu stają się mniej widoczne pod skórą.
  • Miłorząb japoński – wzmacnia naczynia krwionośne
  • Róża damasceńska – poprawia mikrokrążenie
  • Pantenol, alantoina, aloes – działają łagodząco na skórę.

Pamiętajmy, że skóra naczyniowa jest bardzo delikatna, dlatego unikajmy kosmetyków, które mogą dodatkowo ją podrażnić, np. takich, które są na bazie alkoholu. Jeżeli skóra potrzebuje oczyszczenia, to wybierzmy peeling enzymatyczny, zamiast mechanicznego, zawierającego drażniące skórę drobinki.

Do codziennej pielęgnacji skóry naczynkowej należy włączyć także kosmetyki z filtrem UV. Fotoprotekcja jest niezwykle ważna  przy tym rodzaju cery, ze względu na jej wysoką wrażliwość na promieniowanie UV. Ekspozycja skóry naczyniowej na słońce i wysoką temperaturę powoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych i powstanie rumienia. Kremy z wysokim filtrem UV (SPF+) należy stosować codziennie, nie tylko przed planowanym wyjściem na plażę.

Czego unikać w przypadku cery naczynkowej?

Poza odpowiednią pielęgnacją cery naczynkowej i doborem właściwych kosmetyków należy unikać czynników, które wpływają negatywnie na cerę naczynkową, a więc powodują powstawanie teleangiektazji (tzw. pajączków) i rumienia. Takimi czynnikami są np. niska lub wysoka temperatura, gwałtowna zmiana temperatury czy promieniowanie słoneczne. Oczywiście czasami trudno uniknąć niekorzystnych warunków atmosferycznych, dlatego warto zadbać o kosmetyki, które utworzą warstwę ochronną na skórze naczynkowej.

W przypadku cery naczynkowej istotną rolę odgrywa dieta. Aby zniwelować powstawanie rumienia, lepiej zrezygnować z ostrych, mocno przyprawionych potraw. Niekorzystny wpływ na skórę z widocznymi naczynkami ma także alkohol, który uwidacznia naczynia krwionośne. Niewielka ilość alkoholu nie powinna być jednak problemem i skutkować delikatnym rumieńcem na twarzy, który jednak powinien ustąpić po krótkim czasie. Lepiej jednak unikać większych dawek napojów alkoholowych i częstego ich spożywania.

Wybór odpowiednich kosmetyków do cery naczynkowej

Kosmetyki odpowiednie do cery naczynkowej powinny zawierać składniki łagodzące wrażliwą skórę oraz substancje aktywne, które obkurczają i wzmacniają naczynia krwionośne, dzięki czemu są one mniej widoczne pod skórą. Wybierajmy kosmetyki, których bazą nie jest alkohol, a w ich składzie znajdują się witaminy A, C, E oraz wyciągi roślinne np. z wąkroty azjatyckiej, arniki, róży damasceńskiej czy miłorzębu.

Istotne jest wypracowanie odpowiednich nawyków pielęgnacyjnych i kompleksowe dbanie o skórę, bez pomijania żadnego z etapów. Każdy rodzaj skóry potrzebuje skutecznego oczyszczenia, natomiast w przypadku cery naczynkowej kosmetyki oczyszczające muszą być delikatne. Kolejnym etapem pielęgnacji skóry naczynkowej jest tonizacja.

Nie należy pomijać tego kroku, gdyż tonik wyrównuje pH skóry, zwiększa skuteczność następującej po nim pielęgnacji, a także łagodzi podrażnienia. Po tonizacji na twarz nakładamy krem nawilżający, odpowiedni dla skóry naczyniowej, czyli zawierający substancje łagodzące skórę, redukujące zaczerwienienie oraz obkurczające naczynia krwionośne. Dobrze jest dobrać odpowiednie kremy zarówno do stosowania na dzień jak i na noc. Raz na jakiś czas, dla głębszego oczyszczenia i nawilżenia skóry powinno się wykonać delikatny peeling enzymatyczny oraz nałożyć łagodzącą maskę na twarz.

closearrow-circle-o-downfacebookbarsellipsis-vinstagram