4med logo
Depilacja ciała – jak ją uczynić bezbolesną?

Depilacja ciała – jak ją uczynić bezbolesną?

Istnieje wiele metod usuwania niechcianego owłosienia z ciała. Mogą to być metody, które usuwają włoski wraz z cebulką, ale po jakimś czasie włoski ponownie odrosną. Niestety są to zabiegi, które są klasyfikowane przez klientów jako bolesne i nieprzyjemne. Należy do nich depilacja woskiem, pastą cukrową, pęsetą, czy depilatorem. Po zabiegu skóra może być delikatnie podpuchnięta i zaczerwieniona.  Czasami te metody mogą przyczyniać się do zapalenia mieszka włosowego. Alternatywą jest zabieg laserowego usuwania owłosienia z całego ciała.

Całkowita depilacja ciała metodą laserową.

Laserowa depilacja ciała cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem w gabinetach kosmetologicznych. Nie bez przyczyny. Gładkie ciało, brak podrażnień i problemów z wrastającymi włoskami są pożądane przez wiele klientek. Jaki wybrać sprzęt do depilacji laserowej do swojego gabinetu, aby uzyskać satysfakcjonujące efekty? Obecnie na rynku najlepsze są lasery, które emitują jednocześnie 3 długości fal. Istotą działania lasera jest proces selektywnej fototermolizy mieszka włosowego. Laser emituje wiązkę światła i naświetla określony obszar na ciele. Wiązka lasera jest pochłaniana przez melaninę zawartą w mieszku włosowym. Następuje wtedy kumulacja energii cieplnej, a w efekcie tego procesu cebulka zostaje bezpowrotnie zniszczona. Badania wykazują, że depilacja laserowa jest najskuteczniejsza w przypadku włosów w fazie aktywnego wzrostu, czyli anagenu. Ważne jest to, że wiązka lasera działa precyzyjnie, bez uszkodzenia okolicznych tkanek. Największą zaletą tego zabiegu jest bezpieczeństwo oraz możliwość dostosowania odpowiedniej energii, co przekłada się na bardzo dobre rezultaty, które można osiągnąć w serii zabiegów.

Czy usuwanie owłosienia z całego ciała jest praktyczne?

Usuwanie owłosienia z całego ciała za pomocą depilacji laserowej jest bardzo praktyczne. Zabiegi laserowe charakteryzują się wysoką skutecznością oraz bezpieczeństwem. Dzięki zastosowaniu depilacji laserowej klienci mogą cieszyć się gładką skórą, bez wrastających włosków oraz bez podrażnień. Sam zabieg depilacji laserowej może być odczuwany jako bolesny, natomiast po zabiegu skóra nie jest podrażniona ani zaczerwieniona.

Depilacja woskiem a depilacja laserem

Depilacja laserowa opiera się na tak zwanej selektywnej fototermolizie mieszka włosowego. Energia, którą generuje laser jest pochłaniana przez melaninę zawartą we włosie – kumuluje się ciepło, a w efekcie cebulka włosa zostaje bezpowrotnie zniszczona. Obecnie na rynku najlepsze są urządzenia, które jednocześnie emitują trzy długości fali takie jak DepiLea polskiej marki 4MED . Wiązka  755 nm działa na melaninę zawartą we włosie i jest skuteczna nawet przy jasnych włoskach na ciele. W przypadku ciemnych włosów najlepiej działa fala 810 nm. Fala o długości 1064 nm jest pochłaniania przez hemoglobinę zawartą w naczyniach odżywiających brodawkę włosa. Zniszczenie naczyń krwionośnych powoduje obumarcie nieodżywionego mieszka włosowego.

Depilacja ciała woskiem nie jest tak skuteczna i nie daje tak długotrwałych rezultatów jak depilacja laserowa. Włoski podczas depilacji woskiem są wyrywane z cebulką. Zabieg jest bolesny i powoduje podrażnienia skóry. Nie dochodzi do zniszczenia  mieszka włosowego i brodawki włosa, więc włoski odrosną po upływnie około 3-4 tygodni.

Ile zabiegów trzeba do skuteczniej depilacji całego ciała?

Aby zabiegi depilacji laserowej były skuteczne należy je wykonywać w serii. Należy pamiętać o tym, że depilacja laserowa jest skuteczna w fazie aktywnego wzrostu włosa, czyli fazie anagenu. Nie jesteśmy w stanie oszacować ile włosów jest w danym momencie w fazie anagenu, dlatego niezbędne jest przeprowadzenie serii zabiegów. Najlepiej zabiegi wykonywać w serii 6-10 zabiegów co około 2 miesiące.

Przeciwskazania do zabiegu depilacji laserowej ciała

Przed przystąpieniem do zabiegu laserowego usuwania owłosienia niezwykle ważne jest wykluczenie przeciwskazań. Przeciwskazaniami do zabiegu laserowej depilacji twarzy są:

 • Choroby nowotworowe
 • Znamiona
 • Świeża opalenizna lub samoopalacz w miejscu zabiegowym
 • Zażywanie leków światłouczulających takich jak retinoidy (należy odczekać pół roku od zakończenia kuracji doustnej w przypadku retinoidów)
 • Ciąża oraz okres karmienia piersią
 • Choroby skórne takie jak: łuszczyca, bielactwo, rybia łuska
 • Skłonność do przebarwień
 • Aktywne infekcje bakteryjne, wirusowe, grzybicze w miejscu zabiegowym
 • Zmiany ropne w miejscu zabiegowym
 • Zaburzenia krzepnięcia krwi
 • Stosowanie kremów lub maści z witaminą A
 • Stosowanie peelingów chemicznych w miejscu zabiegowym (należy odczekać miesiąc)
 • Depilacja woskiem, depilatorem lub pęsetą (należy zrezygnować 4 tygodnie przed planowanym zabiegiem)
 • Zażywanie ziół światłouczulających, np.: nagietek, dziurawiec, bratek, skrzyp polny

closearrow-circle-o-downfacebookbarsellipsis-vinstagram