4med logo
Dezynfekcja pomieszczeń przy pomocy UV-C. Na czym polega?

Dezynfekcja pomieszczeń przy pomocy UV-C. Na czym polega?

Dezynfekcja pomieszczeń w branżach związanych ze zdrowiem czy urodą jest niezbędna dla spełnienia odpowiednich norm higieny pracy oraz zapewnienia bezpieczeństwa zarówno klientom, pacjentom jak i pracownikom. W ostatnim czasie widać jednak wzrost świadomości społeczeństwa na temat dezynfekcji pomieszczeń i zagadnienie to interesuje już nie tylko właścicieli gabinetów lekarskich, stomatologicznych, salonów fryzjerskich czy kosmetycznych, ale także pracodawców związanych z innymi branżami, którzy chcą zapewnić bezpieczeństwo w swoich firmach. Zaczęliśmy także bardziej dbać o czystość powietrza we wnętrzach naszych domów i obecnie wiele osób inwestuje w urządzenia do dezynfekcji pomieszczeń na użytek prywatny.

Dezynfekcja lampą bakteriobójczą UV-C

Poza zadbaniem o odpowiednią dezynfekcję powierzchni oraz narzędzi w gabinecie, należy także pamiętać o usunięciu chorobotwórczych drobnoustrojów z powietrza. Dotychczas powszechnie używane lampy bakteriobójcze UV-C nie pozwalały na używanie ich w czasie, gdy w pomieszczeniu przebywały osoby, gdyż grozi to poważnymi uszkodzeniami skóry oraz błon śluzowych. Takie lampy doskonale sprawdzają się w placówkach medycznych, gdzie włączane są na noc, kiedy pomieszczenia są puste. Co jednak zrobić gdy chcemy zadbać o jak najlepszą higienę pracy i czystość powietrza podczas wykonywania zabiegu czy przyjmowania klienta w gabinecie? Jakie urządzenie nada się także do użytku domowego, aby zadbać o jakość powietrza? Najlepszym rozwiązaniem w takich przypadkach będzie zakup tunelowego sterylizatora powietrza, który jest przystosowany do pracy ciągłej i może być używany gdy w pomieszczeniu przebywają osoby.

Czym jest promieniowanie UV-C?

Lampa bakteriobójcza przepływowa to niezwykle skuteczny, ale także wygodny i bezpieczny sposób na oczyszczenie powietrza zarówno w gabinecie lekarskim czy kosmetycznym jak i w domu. Zastosowano w niej lampy, które emitują promieniowanie UV-C, czyli promieniowanie ultrafioletowe o odpowiedniej długości fali, które wykazuje działanie bakteriobójcze i wirusobójcze. Promieniowanie UV-C używane jest do dezynfekcji powierzchni, narzędzi, ale także całych pomieszczeń, ze względu na skuteczność usuwania chorobotwórczych drobnoustrojów, takich jak wirusy, bakterie, grzyby, drożdże czy pleśń.

To urządzaniejest doskonałym uzupełnieniem dla dezynfekcji powierzchni z użyciem środków dezynfekujących. Promieniowanie UV-C eliminuje wszystkie mikroorganizmy znajdujące się w zasięgu emitowanych promieni ultrafioletowych – zarówno z powierzchni, znajdujących się w pomieszczeniu jak i z powietrza. Promieniowanie UV-C dociera także do trudno dostępnych miejsc, dzięki czemu dezynfekcja jest jeszcze skuteczniejsza.

Zastosowania lamp bakteriobójczych UV-C

Lampa bakteriobójcza przepływowa Purello została stworzona do efektywnego oczyszczania powietrza z mikroorganizmów zarówno w gabinetach kosmetycznych, lekarskich jak i innych pomieszczeniach, także mieszkalnych. Technologia PureAir+ to połączenie promieniowania UV-C i filtra węglowego, a także profesjonalnego systemu, umożliwiającego przepływ powietrza przez urządzenie. System przepływu powietrza przez lampy emitujące promieniowanie UV-C pozwala wyeliminować szkodliwy wpływ fal ultrafioletowych na człowieka oraz umożliwia sterylizacje powietrza w trybie ciągłym. Dzięki temu proces oczyszczania powietrza z drobnoustrojów jest całkowicie bezpieczny i nie ma konieczności opuszczania pomieszczenia podczas pracy urządzenia. Dzięki zastosowanej technologii udało się wyeliminować szkodliwość lampy bakteriobójczej.

Purello wykorzystuje najwyższej jakości energooszczędne świetlówki UV-C o długiej żywotności. Dzięki dobraniu odpowiedniej długości fali oraz pozbawieniu lamp pasma od 100nm do 230nm, nie emitują one ozonu, który jest szkodliwy dla człowieka. Zastosowanie długości fali ultrafioletowej w zakresie od 250nm do 265nm umożliwia najskuteczniejszą eliminację drobnoustrojów znajdujących się w powietrzu oraz na powierzchniach, czego dowodzą liczne badania naukowe. Promieniowanie UV-C zmienia strukturę kwasów nukleinowych mikroorganizmów, co prowadzi do ich unicestwienia.

Technologia PureAir+ umożliwia usunięcie z powietrza nie tylko chorobotwórczych drobnoustrojów, ale również nieprzyjemnych odorów czy lotnych związków organicznych. Zastosowanie autosterylnego filtra węglowego, który oczyszcza powietrze z dużych cząstek organicznych oraz zapachów, pozwala cieszyć się czystym i świeżym powietrzem we wnętrzu domu, biura czy gabinetu.

Jak wygląda dezynfekcja pomieszczenia przy pomocy promieniowania UV-C?

Lampa bakteriobójcza przepływowa Purello ma kompaktowe rozmiary, dzięki czemu doskonale wpasuje się w każde pomieszczenie. Można ją ustawić na stoliku, biurku lub bezpośrednio na podłodze. Dzięki efektywnemu systemowi przepływu powietrza i wydajnym wirnikom, miejsce ustawienia sterylizatora nie ma większego znaczenia i nie wpływa na jego efektywność. Purello można umieścić w centralnej części pomieszczenia, ale równie dobrze sprawdzi się położenie nieco bardziej z boku. Prosty i elegancki design urządzenia sprawia, że lampa bakteriobójcza stojąca Purello doskonale wpasowuje się w różne wnętrza.

Jak wspomnieliśmy wyżej, niezaprzeczalną zaletą sterylizatora tunelowego Purello jest możliwość oczyszczania powietrza i powierzchni z drobnoustrojów w czasie, kiedy we wnętrzu przebywają osoby. Oznacza to, że nie ma konieczności opuszczania pomieszczenia podczas procesu sterylizacji, a urządzenie jest przystosowane do pracy w trybie ciągłym. Jest to ważny aspekt, zwłaszcza dla osób, które chcą zapewnić maksymalną ochronę przed wirusami czy bakteriami dla siebie i swoich klientów podczas pracy np. w gabinecie lekarskim czy salonie kosmetycznym.

Promienniki UV-C i ich zastosowanie

Promienniki UV-C mają szerokie zastosowanie i świetnie sprawdzają się nie tylko w gabinetach lekarskich, ale także w gabinetach kosmetycznych, salonach fryzjerskich, salonach masażu, salonach SPA & wellness, czyli we wszystkich miejscach, gdzie dezynfekcja i sterylizacja są niezwykle ważne ze względu na dobro pacjenta czy klienta.

Coraz powszechniejsze staje się użycie lamp bakteriobójczych w miejscach pracy, takich jak biura, korporacje, fabryki czy zakłady produkcyjne. Poleca się także używanie promienników UV-C w placówkach szkolnych takich jak szkoły czy przedszkola. Pozwala to zachować odpowiednie standardy bezpieczeństwa i higieny, zwłaszcza wśród młodszych dzieci, które mogą nie być świadome zagrożeń związanych z występowaniem bakterii i drobnoustrojów w powietrzu i na powierzchniach. Lampa bakteriobójcza do przedszkola to doskonałe rozwiązanie.

W dobie rosnącej świadomości konsumentów na temat zagrożeń związanych z obecnością wirusów czy bakterii w powietrzu i na powierzchniach, coraz częściej decydujemy się na dezynfekcje pomieszczeń w naszych domach za pomocą promieniowania UV-C. Lampa bakteriobójcza do domu to świetne rozwiązanie dla osób, które rozumieją, że chorobotwórcze mikroorganizmy mają negatywny wpływ na zdrowie człowieka, a zwykłe środki chemiczne używane w mieszkaniach nie są w stanie ich wyeliminować.

Purello doskonale sprawdzi się zarówno w firmie, biurze, przedszkolu czy mieszkaniu oraz zapewni ochronę przed szkodliwymi mikroorganizmami bez wysiłku czy konieczności opuszczania pomieszczenia. Niewielki rozmiar oraz estetyczny wygląd pozwalają wpasować to urządzenie jako element wyposażenia różnych wnętrz.

closearrow-circle-o-downfacebookbarsellipsis-vinstagram