Nowoczesny gabinet kosmetyczny powinien oferować zabiegi, które przyniosą spektakularne efekty. Klienci wtedy chętnie wrócą i ponownie skorzystają z naszych usług. Jednym z najnowszych odkryć medycyny estetycznej są urządzenia radiofrekwencji mikroigłowej. Jest to technologia, która powstała w Korei, ale podbija już rynek europejski i cieszy się bardzo dobrymi opiniami wśród klientów. Dlaczego ta technologia cieszy się tak dużym zainteresowaniem oraz jakie są wskazania do zabiegu radiofrekwencji mikroigłowej? Jakie urządzenie wybrać do swojego gabinetu? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w tym artykule.
Na czym polega radiofrekwencja?
Technologia fali radiowej jest stosowana w kosmetologii już od lat. Czym charakteryzuje się fala radiowa? Jest to fala elektromagnetyczna o częstotliwości fali radiowej. W kosmetologii najczęściej stosowane są fale radiowe o wysokiej częstotliwości. Działanie fali radiowej na skórę polega na wywołaniu efektu termicznego w tkance, co prowadzi do szoku termicznego, który wzbudza proces regeneracji oraz przebudowy skóry. Niestety sama fala radiowa nie jest w stanie precyzyjnie wnikać na określoną głębokość w skórze, która byłaby odpowiednia, aby uzyskać pożądany efekt, ponieważ intensywność działania fali radiowej maleje wraz z przenikaniem przez struktury naskórka.
Genialnym rozwiązaniem okazało się połączenie technologii radiowej z mikronakłuwaniem skóry. Dzięki takiemu połączeniu możemy działać tą samą częstotliwością fal radiowych na określonych głębokościach, ponadto mikrouszkodzenia pojawiające się podczas nakłuwania stymulują skórę do odnowy. Urządzenie umożliwia nam pracę na różnych obszarach na ciele ale i na twarzy. Do pracy potrzebne są jednorazowe moduły wieloigłowe: 25, 49 i 81 igieł. Moduł 25 igieł stosujemy do pracy w okolicy oka oraz górnej wargi, 49 do pracy na twarzy, szyi i dekolcie, natomiast moduł 81 igieł jest przeznaczony do pracy na ciele. Urządzenie ClaireFrax marki 4MED umożliwia pracę na różnych głębokościach od 0,2 do 3,0 mm i posiada nieizolowane igły.
Efekty radiofrekwencji mikroigłowej
Radiofrekwencja mikroigłowa to zabieg, który wykorzystuje efekt podgrzania tkanek z jednoczesnym uszkodzeniem mechanicznym za pomocą igieł, co pobudza skórę do regeneracji. Pobudzane zostają fibroblasty, które są odpowiedzialne za produkcję kolagenu, dzięki czemu po wykonaniu serii zabiegów skóra jest bardziej jędrna, a zmarszczki ulegają spłyceniu. RF frakcyjny to urządzenie wykorzystujące działanie fal radiowych transportowanych na określoną głębokość w skórze za pomocą igieł, co sprawia, że efekty zabiegowe są lepsze niż przy tradycyjnym RF, ponieważ tkanki są równomiernie podgrzane. Za pomocą urządzenia ClaireFrax można pracować na twarzy i na ciele.
Efekty zabiegu radiofrekwencji mikroigłowej:
- Redukcja zmarszczek
- Poprawa jędrności i elastyczności skóry na twarzy i ciele
- Redukcja blizn, w tym blizn potrądzikowych
- Redukcja rozstępów
W jaki sposób wygląda zabieg i jaki jest jego koszt?
Przed zabiegiem kosmetolog lub lekarz ocenia stan skóry oraz prosi o wypełnienie karty z przeciwskazaniami. Po wypełnieniu karty i wykluczeniu przeciwskazań następuje pierwszy etap zabiegu, czyli dokładny demakijaż i oczyszczenie powierzchni zabiegowej, a następnie powierzchnia zabiegowa jest pokrywana kremem znieczulającym. Klient po nałożeniu znieczulenia musi odczekać około 30-40 minut. Po upływie tego czasu znieczulenie jest zmywane ze skóry klienta, a następnie skóra jest dokładnie dezynfekowana. Po dokładnej dezynfekcji skóry przeprowadzony jest zabieg radiofrekwencji mikroigłowej.
Po zabiegu skóra może być zaczerwieniona i podrażniona, należy ją zdezynfekować preparatem, który nie zawiera alkoholu, a potem nakładany jest krem łagodzący. Po zakończeniu zabiegu kosmetolog tłumaczy jak powinna wyglądać pielęgnacja domowa po zabiegu oraz zaleci po jakim czasie można wykonać kolejny zabieg.
Ceny zabiegu mogą się różnić w zależności od obszaru zabiegowego oraz od miasta w jakim jest wykonywany zabieg. Najlepszą opcją jest wybór pakietu kilku zabiegów – wtedy cena jest korzystniejsza.
Jakie są przeciwwskazania do zabiegu radiofrekwencji?
Musimy pamiętać, że przed zabiegiem podstawą jest wykluczenie przeciwskazań do zabiegów. Poniżej lista z przeciwskazaniami do zabiegu radiofrekwencji mikroigłowej.
- Ciąża i okres karmienia piersią
- Choroby tarczycy (nieuregulowane)
- Cukrzyca
- Epilepsja
- Choroby autoimmunologiczne
- Choroby nowotworowe i okres do 5 lat po ich przebyciu oraz ogólnoustrojowe
- Choroby układu krążenia np. zakrzepica, hemofilia lub czasowa niska krzepliwość krwi, nadciśnienie, żylaki (w miejscu zabiegu)
- Choroby krwi (anemia, małopłytkowość)
- Przyjmowanie leków przeciwzakrzepowych, niesterydowych leków zapalnych (np. Aspiryny, Acard) nawet w ciągu kilku ostatnich dni przed zabiegiem
- Ostre stany zapalne skóry, problemy dermatologiczne
- Zaburzenia czucia, zaburzenia gojenia się
- Metalowe, silikonowe implanty w okolicy zabiegowej
- Rozrusznik serca
- Skłonność do keloidów, bliznowaceń
- Wirusowe zapalenie wątroby
- Terapia Roaccutanem lub jego odpowiednikami
- Przebyte zabiegi z zakresu medycyny estetycznej (wypełniacze, botoks, nici PDO itp.)
- Miejscowe stany zapalne (infekcje wirusowe oraz bakteryjne)
- Osoby ze skłonnością do opryszczki powinny na 24h przed zabiegiem zastosować działanie profilaktyczne
- Stosowanie retinoidów
- Przebyta kuracja peelingami chemicznymi lub retinolem (trzeba odczekać miesiąc)