4med logo
Fibroblasty - komórki które decydują o wyglądzie skóry

Fibroblasty - komórki które decydują o wyglądzie skóry

Zastanawiasz się czym są fibroblasty i jakie pełnią funkcję w ludzkim organizmie, czy może szukasz zabiegów, które pobudzą skórne fibroblasty. W tym artykule dowiesz się wszystkiego co najistotniejsze na temat fibroblastów – jakie pełnią funkcje oraz jak można je pobudzić.

Czym są fibroblasty?

Fibroblasty to aktywne metabolicznie komórki tkanki łącznej, które występują w skórze właściwej i są odpowiedzialne za produkcję takich białek jak kolagen i elastyna. Te najważniejsze białka podporowe odpowiadają za jędrność, gęstość oraz elastyczność naszej skóry. Ponadto fibroblasty posiadają zdolność do syntezy kwasu hialuronowego, który odpowiada za nawilżenie skóry. Wraz z upływem czasu skórne fibroblasty stają się mniej aktywne, a ilość białek które produkują staje się z roku na rok coraz mniejsza. Już po 25 roku życia fibroblasty produkują coraz mniej białek podporowych oraz kwasu hialuronowego. Rozpoczynają się wtedy procesy starzenia. Skóra staje się coraz mniej jędrna, traci swoją elastyczność, a poziom nawilżenia spada.

Jaką rolę pełnią?

Fibroblasty pełnią następujące funkcje:

  • Produkują białka podporowe skóry, czyli kolagen i elastynę
  • Produkują proteoglikany i kwas hialuronowy
  • Wydzielają enzymy takie jak np.: kolagenazy i stromelizyny
  • Są podstawowym materiałem budulcowym skóry właściwej

To właśnie ze względu na to, że fibroblasty są odpowiedzialne za produkcję kolagenu, elastyny oraz kwasu hialuronowego warunkują ładny i młody wygląd. Wraz z upływem lat produkują coraz mniej białek, a ich funkcje replikacyjne oraz metaboliczne powoli zanikają, a to sprawia, że proces odnowy komórkowej ulega osłabieniu. Skóra wraz z upływem czasu staje się wiotka i pojawiają się na niej oznaki starzenia. Fibroblasty namnażają się w podobny sposób co bakterie, dlatego z czasem wyczerpują swój limit podziałów i przestają się namnażać. Nie są już zdolne do kolejnych podziałów, a to powoduje występowanie zjawiska starzenia się skóry.

Jak pobudzić fibroblasty?

Na żywotność skórnych fibroblastów ma wpływ wiele czynników, które są związane ze stylem życia. To oznacza, że możemy wspierać fibroblasty samodzielnie – poprzez odpowiedni tryb życia. Jak zatem wspierać skórne fibroblasty, aby cieszyć się piękną i jędrną skórą jak najdłużej? Pierwszym krokiem, aby wspierać skórne fibroblasty jest odpowiednio zbilansowana dieta, bogata w substancje odżywcze i antyoksydanty, należą do nich składniki takie jak witamina C, która aktywuje w fibroblastach syntezę kolagenu, czy witamina E. Warto zadbać o odpowiednią podaż luteiny, koenzymu Q10, NNKT. Kolejnym kokiem jest odpowiednia, dobrana do potrzeb skóry pielęgnacja domowa. Należy stosować preparaty o działaniu antyoksydacyjnym, odżywczym. Do pielęgnacji należy włączyć również kremy ochronne z filtrem. Ostatnim etapem są zabiegi medycyny estetycznej, które pobudzają skórne fibroblasty do syntezy kolagenu i elastyny.

Fibroblasty w medycynie

Fibroblasty cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem w medycynie estetycznej i kosmetologii, ponieważ to właśnie one warunkują piękny i młody wygląd skóry. Są przedmiotem wielu badań. Nieodpowiednia ilość fibroblastów oraz zła jakość produkowanych przez nie białek powoduje powstawanie problemów takich jak blizny, rozstępy, czy zmarszczki. Urządzenie Claire Frax marki 4MED jest idealnym rozwiązaniem , które pomoże rozprawić się z tymi problemami.

Dzięki zastosowaniu technologii Thermo Needles, czyli połączeniu fali radiowej z mikronakłuwaniem, można przeciwdziałać procesowi starzenia oraz redukować rozstępy, czy blizny. Poprzez kontrolowany proces mechaniczno-termicznego uszkodzenia skóry dochodzi do stymulacji fibroblastów, czego efektem jest zwiększona produkcja kolagenu i elastyny. Urządzenie posiada niepowtarzalny i elegancki design, który na pewno przykuje uwagę Twoich klientów. Obudowa urządzenia jest wykonana z tworzywa typu Solid Surface, a to sprawia, że urządzenie jest niezwykle trwałe oraz łatwe w konserwacji, ponieważ wykazuje odporność na działanie środków do dezynfekcji. Przy zakupie urządzenia zapewniamy profesjonalne szkolenie.

 Nasz doświadczony zespół szkoleniowców zadba o to, aby w pełni wykorzystać potencjał zakupionego sprzętu, a w razie późniejszych pytań, czy wątpliwości pozostaje do Państwa dyspozycji. Gorąco zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą.

closearrow-circle-o-downfacebookbarsellipsis-vinstagram