4med logo
Jakim sposobem wyleczyć przebarwienia po trądziku?

Jakim sposobem wyleczyć przebarwienia po trądziku?

Trądzik pospolity dotyka znacznej części populacji. Jest przewlekłą zapalną chorobą gruczołów łojowych i ujść mieszków włosowych. Charakteryzuje się występowaniem wykwitów niezapalnych (np. zaskórniki zamknięte i otwarte) oraz zapalnych (np. krosty, torbiele, grudki). Zmiany w przebiegu trądziku najczęściej lokalizują się na twarzy, ale mogą również występować na dekolcie, plecach, czy ramionach. Trądzik pospolity jest najczęściej występującą chorobą skóry wieku młodzieńczego. W większości przypadków jej przebieg jest łagodny, ale u około 15% może przyjmować ostrzejszy stan, któremu towarzyszą liczne zmiany zapalne, które mogą przyczyniać się do powstawania przebarwień oraz blizn. Jakie są przyczyny powstawania przebarwień po trądziku i czy można im jakoś przeciwdziałać? Jakie są najskuteczniejsze metody walki z przebarwieniami? Dowiesz się tego z artykułu.

Przebarwienia po trądziku – metody leczenia

Przebarwienia po trądziku są częstym problemem z którym zgłaszają się klienci gabinetów kosmetycznych i medycyny estetycznej. Istnieje wiele metod, które mogą być skuteczne w przypadku przebarwień potrądzikowych. W profesjonalnych gabinetach kosmetycznych stosuje się zabiegi takie jak:

  • Laserowe usuwanie przebarwień po trądziku
  • Terapia kwasami np. azelainowy, czy kojowy
  • Usuwanie przebarwień za pomocą IPL
  • Mezoterapia z zastosowaniem ampułek o działaniu rozjaśniającym i wyrównującym koloryt, np. witamina C i arbutyna
  • Mikrodermabrazja

Przyczyny powstawania przebarwień po trądziku

Przebarwienia po trądziku są wyróżniającymi się na skórze plamami. Najczęściej przybierają kolor czerwono-różowy lub jasnobrązowy i mogą lokalizować się w miejscach, gdzie występowały stany zapalne w przebiegu trądziku. Przyczyny powstawania przebarwień po trądziku mogą być bezpośrednio związane z przebiegiem tej choroby i stanami zapalnymi, które pojawiają się na skórze lub nieodpowiednią pielęgnacją skóry. Przy stanach zapalnych w skórze zostaje zaburzony proces melanogenezy. Powoduje to nadprodukcję melaniny, której nadmiar powoduje zmiany depigmentacyjne.

W przypadku kiedy niedoskonałości już się zagoiły, ale w ich miejscach pojawiły się czerwone przebarwienia po trądziku to czas, aby podjąć odpowiednie działania. Świeższe zmiany są zdecydowanie łatwiejsze do usunięcia.

Kolejnym powodem, dla którego na skórze dotkniętej trądzikiem mogą pojawiać się przebarwienia jest rozdrapywanie zmian. Uszkodzona cera zostaje zakażona i dochodzi do powstania stanu zapalnego, który widoczny jest w postaci czerwonych plam. Ponadto przebarwienia mogą pojawić się na skórze w wyniku nieodpowiedniej pielęgnacji podczas kuracji antybiotykami z retinoidami. Takie substancje uwrażliwiają skórę na działanie promieniowania UV, dlatego bardzo ważna jest odpowiednia pielęgnacja. Konieczne jest stosowanie kremu z filtrem oraz delikatnych preparatów myjących, które nie podrażnią wysuszonej kuracją skóry.

Domowe sposoby na przebawienia po trądziku

Niestety domowe sposoby na przebarwienia po trądziku nie są tak skuteczne jak profesjonalne zabiegi medyczne, natomiast mogą okazać się pomocne, jeżeli mamy do czynienia ze stosunkowo świeżymi przebarwieniami. Podstawą w pielęgnacji domowej jest stosowanie kremu z filtrem SPF najlepiej SPF50. Stosowanie kremów z filtrem skutecznie przeciwdziała pogorszeniu się stanu cery. Jakie kosmetyki można stosować aby skutecznie rozjaśnić cerę i pozbyć się przebarwień po trądziku?

Pierwszą opcją jest znana i lubiana witamina C. Kosmetyki z witaminą C bez problemu można dostać w drogerii. Ważna jest forma witaminy C oraz jej stężenie w preparacie. Najlepiej sprawdzają się formy zestryfikowane, ponieważ są bardziej stabilne, a witamina C w formie kwasu askorbinowego jest niestety dość nietrwałą substancją. Na początku kuracji nie można stosować zbyt wysokich stężeń, ponieważ mogą podrażnić skórę. Działanie witaminy C na skórę to przede wszystkim rozjaśnienie skóry i wyrównanie jej kolorytu, ponadto witamina C posiada działanie antyoksydacyjne.

Skuteczne w terapii przebarwień są kwasy AHA lub BHA. Kwasy BHA sprawdzą się najlepiej w przypadku cer ze skłonnością do przetłuszczania się. W drogeriach i aptekach można znaleźć kosmetyki z tymi składnikami, mogą to być kremy lub toniki. Kwasy mają działanie złuszczające, przez co skóra odzyskuje promienny wygląd. Należy pamiętać, że stosowanie kwasów uwrażliwia skórę na działanie promieniowania ultrafioletowego, dlatego kurację kwasami najlepiej rozpocząć jesienią i zakończyć wczesną wiosną. Alternatywą do kwasów stosowanych w zaciszu domowym są profesjonalne zabiegi kosmetyczne, które będą skuteczniejsze, ale i bardziej bezpieczne.

Kolejną domową metodą na walkę z przebarwieniami po trądziku jest stosowanie ogórków, pomidorów lub cytryny. Są to naturalne składniki, które stosowane regularnie mogą odżywić i rozjaśnić cerę, a dodatkowo wspomogą gojenie się przebarwień. Jest to najmniej skuteczna metoda.

Czy kremy i maści są skuteczne na przebarwienia?

W aptekach i drogeriach można znaleźć wiele preparatów, których producenci deklarują spektakularne rezultaty w walce z przebarwieniami po trądziku. Czy naprawdę takie produkty są skuteczne? Wszystko zależy od zastosowanych w preparacie substancji aktywnych. Jeżeli produkt jest dobrej jakości i zostały w nim zastosowane aktywne składniki o działaniu rozjaśniającym , to wtedy kosmetyk może przynieść efekt wyrównania kolorytu skóry i redukcji przebarwień po trądziku. Trzeba zaznaczyć, że najszybsze efekty redukcji przebarwień można zaobserwować u osób, które wcześnie rozpoczęły walkę z przebarwieniami, wtedy kiedy były jeszcze świeże. U osób u których przebarwienia są już stare zdecydowanie ciężej będzie je zredukować maściami czy kremami. Wtedy najlepszą opcją są profesjonalne zabiegi kosmetyczne.

Laserowe usuwanie przebarwień po trądziku

Laserowe usuwanie przebarwień po trądziku jest bez wątpienia najskuteczniejszą metodą stosowaną w gabinetach kosmetologicznych i medycyny estetycznej. Jaki laser można zastosować w celu redukcji przebarwień po trądziku?

Pierwszą opcją jest laser frakcyjny. Zabiegi z użyciem tego urządzenia wyrównują koloryt skóry, rozjaśniają przebarwienia, dodatkowo ujędrniając skórę i zwężając pory, co jest bardzo pożądanym efektem u osób ze skórą przetłuszczającą się. Zabieg polega na kontrolowanej ilości mikrouszkodzeń na skórze, które stymulują skórę do odnowy i regeneracji. Dodatkowym plusem jest to, że skóra po zabiegu laserem frakcyjnym ablacyjnym się złuszcza, co również prowadzi do stopniowego wyrównania kolorytu.

Drugim laserem, który świetnie się sprawdzi w redukcji przebarwień jest laser pikosekundowy, który wykorzystuje technologię ultrakrótkich impulsów, aby uderzyć w barwnik z dużą siłą. Laser pikosekundowy prowadzi do rozpadu barwnika na mniejsze cząsteczki, dzięki czemu jest on stopniowo redukowany. Dzięki krótkim impulsom nie dochodzi do wystąpienia efektu cieplnego w tkankach. Efekty redukcji przebarwień są widoczne już po pierwszym zabiegu, ale najczęściej należy wykonać serię. Usuwanie przebarwień za pomocą laserów pikosekundowych jest niezwykle efektywne oraz bezpieczne.

Terapie zabiegowe z zastosowaniem tych urządzeń mogą być wykonywane w okresie jesienno-zimowym lub wczesnowiosennym, ponieważ lasery uwrażliwiają skórę na działanie promieniowania słonecznego. Konieczna jest odpowiednia pielęgnacja skóry po zabiegu, należy dbać o odpowiednią ochronę przeciwsłoneczną oraz stosować kosmetyki, które przyspieszą regenerację.

closearrow-circle-o-downfacebookbarsellipsis-vinstagram