4med logo
Lasery w kosmetologii

Lasery w kosmetologii

Współczesna kosmetologia w dużej mierze opiera się na zabiegach aparaturowych, stosowanych zarówno na twarz jak i ciało. Zastosowanie laserów w kosmetologii jest niezwykle popularne ze względu na szeroki wachlarz zabiegów oraz ich skuteczność w przeciwdziałaniu rozmaitych problemów skórnych. W gabinetach kosmetycznych znajdziemy kilka rodzajów laserów, które w zależności od długości emitowanej fali, mają różne wskazania do stosowania. Lasery wykorzystywane są m.in. do usuwania nadmiernego owłosienia, usuwania przebarwień, zamykania rozszerzonych naczynek krwionośnych czy laserowego usuwania tatuażu. Coraz większą popularnością cieszą się zabiegi laserowe, które mają na celu zahamowanie procesów starzenia się skóry, czyli tzw. resurfacing.

Lasery znalazły zastosowanie także w zabiegach chirurgicznych, przeprowadzanych przez lekarzy w klinikach medycyny estetycznej. Doświadczenie lekarzy wykonujących zabiegi laserowe oraz odpowiednie parametry urządzeń pozwalają na skuteczne i bezpieczne usuwanie włókniaków, brodawek, leczenia zmian naczyniowych oraz różnorakich znamion skórnych i zmian barwnikowych.

Lasery w kosmetologii i medycynie estetycznej.

Najpopularniejszym zabiegiem kosmetycznym, który wykorzystuje światło lasera, jest procedura usuwania nadmiernego owłosienia z twarzy oraz ciała. Do wykonania zabiegu używany jest laser diodowy lub urządzeni wykorzystujące technologię świetlną IPL (Intense Pulsed Light), które jednak nie jest urządzeniem laserowym. Depilacja laserowa przy użyciu aparatury laserowej cechuje się większą skutecznością niż zabiegi IPL, a co za tym idzie, potrzeba mniejszej ilości zabiegów laserowych w celu uzyskania zadowalających efektów.

Najskuteczniejsze lasery diodowe stosowane w zabiegach depilacji laserowej to lasery trójfalowe, czyli takie, które emitują trze różne długości fali laserowej podczas jednego impulsu. Technologia trójfalowa zapewnia maksymalną efektywność usuwania nadmiernego owłosienia, ze względu na możliwość uszkodzenia włosa na różnych głębokościach. Lasery trójfalowe łączą w sobie trzy technologie: laser diodowy, laser neodymowo yagowy oraz laser aleksandrytowy, które emitują określone długości fali:

  • aleksandryt - 755nm - fala pochłaniania przez włosy o małej zawartości melaniny, czyli włosy jasne,
  • dioda - 810nm - ta długość fali pochłaniana jest przez ciemniejsze włosy,
  • laser neodymowo yagowy- 1064nm - niszczy mieszki włosowe, dzięki czemu podnosi skuteczność zabiegu.

Laser Depilea polskiej marki 4MED wykorzystuje technologię 3Waves, czyli właśnie zastosowanie trzech długości fal, emitowanych podczas jednego impulsu, co pozwala na znaczne podniesienie skuteczności zabiegu względem laserów jednofalowych. W praktyce oznacza to mniejszą ilość zabiegów w jednej serii oraz szybsze efekty, co bezpośrednio przekłada się na zadowolenie klienta z rezultatów zabiegowych.

Zastosowanie laserów w kosmetyce

Poza zabiegami depilacji laserowej istnieje szereg innych zastosowań laserów do zabiegów kosmetycznych. Usuwanie tatuaży to procedura, na którą decyduje się coraz więcej osób ze względu na chęć pozbycia się niechcianego tatuażu. Zabieg polega na rozbiciu barwnika znajdującego się w skórze za pomocą światła laserowego o odpowiednich długościach fali. Fala laserowa uderzając w cząsteczkę pigmentu powoduje jej rozpad na mniejsze kawałki, które następnie są eliminowane z organizmu przez układ limfatyczny. Proces ten wymaga czasu i jest stopniowy, a zabiegi prowadzone są w seriach. Lasery stosowane do usuwania tatuażu to lasery nanosekundowe oraz pikosekundowe, które różni długość emitowanych impulsów. Lasery pikosekundowe cechuje większa skuteczność zabiegowa ze względu na zastosowanie ultrakrótkich impulsów, co powoduje zwiększenie siły uderzenia w barwnik i jego rozkład na drobny pył, który usuwany jest z organizmu szybciej niż w przypadku działania laserem nanosekundowym.

Zabiegi laserowe coraz częściej wybierane są przez osoby chcące poprawić kondycję swojej skóry i opóźnić proces fotostarzenia. Redukcja zmarszczek, ujędrnienie skóry, ale także usuwanie blizn i rozstępów to zabiegi przeprowadzane z wykorzystaniem lasera rewitalizujących skórę. Resurfacing, czyli inaczej odmładzanie laserowe polega jest kontrolowanym uszkodzeniem skóry za pomocą wiązki laserowej, które wywołuje procesy gojenia się, co z kolei zwiększa produkcję kolagenu, odpowiedzialnego za kondycję skóry. Z wiekiem produkcja kolagenu w organizmie spada, a co za tym idzie, skóra staje się wiotka i pojawiają się zmarszczki. Użycie lasera do zabiegów odmładzających, poprzez zwiększenie syntezy naturalnego kolagenu pozwala zahamować ten proces.

Laseroterapia w kosmetologii – dla jakiej skóry?

Laseroterapia może być stosowana właściwie dla każdego rodzaju skóry, choć ostateczna kwalifikacja do zabiegu zależeć będzie od takich czynników jak: pożądany efekt, rodzaj użytego lasera oraz brak przeciwwskazań stwierdzonych przez osobę wykonującą zabieg. Prawidłowa kwalifikacja pacjenta umożliwia przeprowadzenie bezpiecznego oraz skutecznego zabiegu laseroterapii.

Depilacja laserowa najlepsze i najszybsze efekty przynosi u osób o jasnej karnacji oraz względnie ciemnym kolorze owłosienia, choć osoby z ciemniejszą karnacją również mogą się jej poddać, jednak prawdopodobnie będą potrzebować większej ilości zabiegów. Brak widocznych rezultatów może być wynikiem doboru nieodpowiednich parametrów oraz niewłaściwej techniki wykonania, dlatego bardzo istotne jest, aby do wybierać zaufane gabinety kosmetyczne.

Laseroterapia polecana jest także w przypadku problemu rozszerzonych naczynek krwionośnych, które pod skórą tworzą tzw. pajączki. Skóra naczyniowa i towarzyszące jej problemy takie jak: trądzik różowaty, rumień czy rozległe zaczerwienienie skóry to wskazanie do tego, aby pomocy szukać w terapii laserowej.

Lasery w kosmetologii- przeciwwskazania

Decydując się na jakikolwiek zabieg kosmetologiczny czy estetyczny, należy przeanalizować przeciwskazania do jego wykonania, aby procedura była dla klienta w pełni bezpieczna oraz by uniknąć poważnych powikłań pozabiegowych. Ostateczną decyzję o kwalifikacji pacjenta do zabiegów laserowych podejmuje osoba wykonująca procedurę - lekarz lub kosmetolog przeszkolony z zakresu obsługi lasera.

Bezwzględnym przeciwskazaniem do zabiegów laserowych każdego typu jest ciąża oraz okres laktacji u kobiet. Przed przystąpieniem do procedury z użyciem lasera nie można przyjmować żadnych leków światłoucczulających (takich jak np. aspiryna, ibuprofen, furagina, niektóre antybiotyki czy antydepresanty, witaminy z grupy A i C), ale także ziół fotouczulających w postaci naparów, maści czy kremów (np. szałwia, dziurawiec, nagietek), na które większość pacjentów nie zwraca uwagi. Używanie leków uwrażliwiających skórę na światło podczas laseroterapii lub przed jej rozpoczęciem może skutkować poparzeniem skóry lub trwałymi przebarwieniami.

Kolejnym przeciwskazaniem do wykonania zabiegów laserowych są choroby nowotworowe, w tym przebyte -wyleczony pacjent onkologiczny powinien odczekać przynajmniej 3 lata przed poddaniem się zabiegom z użyciem lasera. Innymi chorobami dyskwalifikującymi pacjenta do laseroterapii są m.in.: zakażenie HIV lub WZW, epilepsja, bielactwo, hemofilia czy aktywne choroby skóry, takie jak łuszczyca, liszaj i egzema. Poddając się procedurze laserowej, pacjent nie powinien mieć gorączki, przechodzić przeziębienia czy grypy lub mieć powiększonych migdałów.

Należy także wspomnieć, że skóra poddawana działaniu lasera nie powinna być opalona - dotyczy to zarówno zabiegów depilacji laserowej, jak i odmładzania laserem czy usuwania znamion oraz zamykania rozszerzonych naczynek. Ostateczna kwalifikacja do przeprowadzenia konkretnego zabiegu należy do lekarza bądź kosmetologa po przeprowadzonym wywiadzie z pacjentem oraz wyeliminowaniu wszystkich możliwych przeciwskazań. Odpowiednio przeprowadzona procedura laserowa, doświadczenie lekarzy wykonujących zabiegi oraz właściwe postępowanie pozabiegowe pozwala uzyskać satysfakcjonujące efekty.

closearrow-circle-o-downfacebookbarsellipsis-vinstagram