4med logo
Mikronakłuwanie

Mikronakłuwanie

Co daje mikronakłuwanie skóry?

  1. Co to jest dermapen?
  2. Jak wygląda zabieg mikronakłuwania skóry?
  3. Kiedy wykonać zabieg mikronakłuwania.
  4. Przeciwwskazania do zabiegu.
  5. Postępowanie po zabiegu.

Co to jest dermapen?

Dermapen to niewielkie urządzenie stosowane do zabiegów mezoterapii mikroigłowej. Urządzenie wyposażone jest w wymienne, sterylne moduły wieloigłowe 9-cio, 12-sto i 36-o igłowe, które penetrują skórę na głębokość od 0,25mm do 2,5mm. Dermapen jest zabiegiem polegającym na pobudzeniu i regeneracji włókien kolagenu i elastyny. Dermapen to jeden z najczęściej wykonywanych zabiegów medycyny estetycznej i kosmetologii. Cieszy się dużym zainteresowaniem wśród klientów, ze względu na szybkie spektakularne efekty zabiegu. Zabieg jest mało inwazyjny i nie wymaga długiej regeneracji pozabiegowej. Najlepsze efekty zabiegu widoczne są po wykonaniu serii mikronakłuwania skóry, dlatego zaleca się wykonanie od 3 do 6 zabiegów w zależności od problemów skóry.

Jak wygląda zabieg mikronakłuwania skóry?

Mikronakłuwanie to inaczej mezoterapia mikroigłowa. Są to zabiegi powszechnie stosowane w gabinetach estetycznych. Mezoterapię mikroigłową można wykonywać za pomocą dermapenu i stanowi ona alternatywę mezoterapii igłowej. Zabieg mikronakłuwania polega na wykonywaniu wielu mikronakłuć na różnych głębokościach skóry. Głębokość nakłuwania jest regulowana w zależności od potrzeb skóry. Przed zabiegiem klient wypełnia kartę z przeciwwskazaniami, a kosmetolog przeprowadza dokładny wywiad. Następnie wykonuje demakijaż skóry w miejscu zabiegu i nakłada znieczulenie w kremie. W trakcie jak klient leży ze znieczuleniem szykujemy preparat do zabiegu, który będzie rozprowadzany na skórze oraz szykujemy urządzenie i montujemy kartridż. Ampułka do zabiegu dobierana jest według potrzeb pacjenta. Może ona zawierać witaminy, kwas hialuronowy, peptydy czy czynniki wzrostu. W zabiegu można również zastosować osocze bogatopłytkowe. Wybór substancji zabiegowej zależy od problemu skórnego. Po upływie 30 minut zmywamy znieczulenie, dezynfekujemy skórę i przystępujemy do zabiegu. Zabieg wykonujemy w rękawiczkach. Ustawiamy na urządzeniu określoną głębokość wkłucia igieł oraz szybkość ich pulsowania. Delikatnie rozprowadzamy ampułkę na powierzchni skóry, a następnie nakłuwamy jej powierzchnię za pomocą pulsujących igieł. Na skórze w trakcie zabiegu tworzą się mikronakłucia. Mechaniczne powstanie na skórze mikrouszkodzeń wywołuje stan zapalny, skóra jest zaczerwieniona, pojawia się obrzęk. Procesy te pobudzają proces regeneracji skóry związany z procesem neokolagenzey. Stymulacja produkcji kolagenu poprawia elastyczność skóry, zmniejsza lub całkowicie redukuje blizny potrądzikowe, zmniejsza widoczność zmarszczek i redukuje przebarwienia. Aby zabieg był efektywny i przyniósł zadowalający efekt zabiegu należy go wykonywać w ustalonych wcześniej seriach.

Kiedy wykonać zabieg mikronakłuwania?

Zabiegi mikronakłuwania skóry możemy wykonać w przypadku blizn potrądzikowych czy blizn pooperacyjnych. Dermapen to również świetnie rozwiązanie na rozstępy na udach czy brzuchu lub w celu zagęszczenia i ujędrnienia skóry na brzuchu po ciąży. Mikronakłuwanie to rewelacyjny zabieg stosowany w celu odmłodzenia skóry i zredukowania zmarszczek. Wykonywany regularnie znacznie poprawia gęstość skóry, ujędrnia ją i spłyca zmarszczki. Stosując odpowiednie ampułki możemy dodatkowo wyrównać koloryt skóry i zmniejszyć przebarwienia. Dermapen możemy wykonywać zarówno na twarzy jak i na ciele. Jest to zabieg całoroczny jednak należy pamiętać żeby stosować krem z filtrem przeciwsłonecznym wystawiając się na promieniowanie UV.

Przeciwwskazania do zabiegu.

Pomimo iż dermapen to zabieg w miarę bezpieczny należy pamięta, że tak jak w przypadku innych mniej lub bardziej inwazyjnych zabiegów, należy przed jego rozpoczęciem wyeliminować przeciwwskazania do zabiegu. Zabiegu dermapen nie możemy wykonać jeżeli u klienta występuje opryszczka oraz uszkodzenie skóry w miejscu zabiegowym. Nie należy przeprowadzać procedury dermapen jeżeli na twarzy lub ciele obecne są krosty i towarzyszący im stan zapalny. Zabieg jest też przeciwwskazany w przypadku skór, na których występuje utrwalony rumień w przebiegu trądziku różowatego. Dodatkowymi przeciwwskazaniami do zabiegu będzie atopowe zapalenie skóry, łuszczyca, skłonność do powstawania blizn przerosłych czy nadwrażliwość na substancje czynne stosowane do zabiegu.

Postępowanie do zabiegu

Po wykonaniu zabiegu dermapen należy pamiętać o przekazaniu klientowi informacji na temat pielęgnacji pozabiegowej. Skóra po zabiegu jest zaczerwieniona, lekko opuchnięta, znajdują się na niej nie widoczne gołym okiem mikro urazy, dlatego wymaga szczególnej pielęgnacji domowej. Klient po zabiegu powinien myć skórę delikatnymi preparatami myjącymi, które nie będą jej dodatkowo podrażniać. Ważne są też odpowiednie kremy stosowane w domu. Najlepiej sprawdzają się preparaty przyspieszające gojenie, które nie zawierają retinolu, alfa i beta hydroksykwasów czy substancji zapachowych mogących wywołać podrażnienie w miejscu zabiegowym. Delikatny płyn myjący i krem pozabiegowy powinny być stosowane przez około 3 dni po zabiegu. Ważne jest też, żeby po zabiegu przez 48h nie nakładać makijażu i starać się nie dotykać twarzy brudnymi rękoma. Po zabiegu nie zaleca się korzystać z sauny i siłowni przez okres 72h, a z solarium przez cały okres prowadzenia terapii dermapenem. Żeby zapobiec wtórnym infekcją w obrębie miejsca zabiegowego klient powinien sumiennie przestrzegać zaleceń po zabiegu.

closearrow-circle-o-downfacebookbarsellipsis-vinstagram