4med logo
Nowoczesne metody na usuwanie zmarszczek pod oczami

Nowoczesne metody na usuwanie zmarszczek pod oczami

Jak zlikwidować zmarszczki pod oczami?

Starzenie się skóry to naturalny proces spowodowany spadkiem aktywności komórek oraz spowolnieniem naturalnych zdolności naszego organizmu do regeneracji. Pierwsze objawy starzenia się skóry możemy zaobserwować około 30. roku życia lub nawet wcześniej – jest to uzależnione od wielu czynników zarówno biologicznych jak i zewnętrznych. Czy da się skutecznie zlikwidować zmarszczki pod oczami?

Przyczyny powstawania zmarszczek pod oczami

Aby zrozumieć mechanizm powstawania zmarszczek, przede wszystkim należy uświadomić sobie, że na ich pojawienie się mają wpływ zarówno procesy biologiczne zachodzące w organizmie jak i czynniki zewnętrzne. Pod skórą znajduje się „rusztowanie” zbudowane z włókien kolagenu oraz elastyny. Z wiekiem produkcja tych podstawowych budulców komórek w naszym organizmie wyraźnie spada, co powoduje, że owo „rusztowanie” jest słabsze, a gładka struktura skóry ulega załamaniom. Na kondycję skóry oraz powstawanie zmarszczek ogromny wpływ ma także kwas hialuronowy, którego z wiekiem nasz organizm wytwarza coraz mniej.

Poza czynnikami biologicznymi, zachodzącymi w organizmie ludzkim i zmieniającymi się wraz z upływem lat, na powstawanie zmarszczek pod oczami duży wpływ mają czynniki zewnętrzne, takie jak promieniowanie UV czy zanieczyszczenie powietrza. Skóra nastawiona na intensywne promieniowanie UV zdecydowanie szybciej ulega fotostarzeniu- staje się wiotka, a na jej powierzchni pojawiają się zmarszczki.

Bardzo duże znaczenie dla kondycji skóry oraz powstawania zmarszczek na twarzy i zmarszczek pod oczami ma nasz styl życia i codzienne wybory, takie jak dieta, palenie tytoniu czy odpowiednia codzienna pielęgnacja skóry. Niezrównoważona dieta, uboga w witaminy i mikroelementy, a obfitująca w tłuszcze nasycone i cukry może powodować nasilenie procesu powstawania zmarszczek. Palenie tytoniu także ma ogromny wpływ na kondycję skóry, a u osób palących proces fotostarzenia skóry przebiega szybciej niż u osób, które nie używają wyrobów tytoniowych.

Metody usuwania zmarszczek pod oczami

Jakie są najlepsze zabiegi na zmarszczki pod oczami? Czy odpowiednia pielęgnacja domowa jest wystarczająca aby zredukować problem czy lepiej wybrać sprawdzone zabiegi na zmarszczki pod oczami w gabinecie kosmetycznym? Na pewno warto rozważyć oba rozwiązania, czyli skorzystać z oferty profesjonalnego gabinetu kosmetycznego, w którym zostaną zaproponowane odpowiednie zabiegi kosmetyczne na zmarszczki pod oczami, ale także zadbać o codzienną pielęgnację, tak aby zachować skórę w dobrej kondycji. W tym zakresie warto także posłuchać rad doświadczonego kosmetologa, który doradzi jakie kosmetyki dostarczą skórze odpowiednich substancji aktywnych, które odżywią i nawilżą skórę. Wybierając kosmetyki do domowej pielęgnacji skóry wokół oczu zwróćmy uwagę, aby zawierały one składniki korzystnie wpływające na stan naszej skóry:

  • Witamina C – inaczej kwas askorbinowy, to silny przeciwutleniacz, który eliminuje z organizmu wolne rodniki. Działa na skórę wygładzająco, rozjaśniające i przeciwstarzeniowo.
  • Retinol – czyli witamina A, skutecznie zatrzymuje proces fotostarzenia się skóry. Wpływa na zwiększenie produkcji kolagenu w skórze.
  • Kwas hialuronowy – odpowiada za właściwe nawilżenie skóry.
  • Ceramidy – jeden z podstawowych budulców skóry. Wraz z wiekiem zawartość ceramidów w skórze maleje, a co za tym idzie skóra staje się wiotka.
  • Peptydy – działają przeciwstarzeniowo i ujędrniająco.

Zabiegi na zmarszczki pod oczami to stały punkt oferty większości gabinetów kosmetycznych. Warto udać się na konsultację do specjalisty w zakresie kosmetologii czy medycyny estetycznej, aby dobrać odpowiedni zabieg na zmarszczki pod oczami, odpowiadający skali problemu.

Zabiegi likwidujące zmarszczki pod oczami z zakresu medycyny estetycznej to głównie zabiegi iniekcyjne, takie jak mezoterapia igłowa, mezoterapia mikroigłowa (tzw. Dermapen) lub aplikacja wypełniacza tkankowego. Do mezoterapii igłowej lub mikroigłowej używa się preparatów na bazie kwasu hialuronowego, peptydów, aminokwasów czy witamin. Mogą to być preparaty jednoskładnikowe (np. sam kwas hialuronowy) lub wieloskładnikowe koktajle, które działają wielokierunkowo- nawilżają, odżywiają i regenerują skórę poprzez pobudzenie fibroblastów do produkcji kolagenu i elastyny.

Wiele gabinetów kosmetycznych i klinik medycyny estetycznej oferuje także zabiegi na zmarszczki pod oczami z użyciem urządzeń. Jest to dobra alternatywa dla osób, które obawiają się zabiegów iniekcyjnych. Jedną z technologii, którą wykorzystuje się do poprawy napięcia skóry i redukcji zmarszczek pod oczami jest niezwykle popularna w ostatnim czasie technologia HIFU. Podczas zabiegu wysoko skoncentrowana wiązka energii ultradźwiękowej dostarczana jest do głębokich warstw skóry właściwej, prowadząc do rozgrzania komórek, a co w efekcie powoduje rozpoczęcie procesu neokolagenezy czyli produkcji kolagenu w skórze.

Laserowe wygładzanie zmarszczek

Coraz popularniejsze stają się zabiegi usuwania zmarszczek pod oczami za pomocą lasera frakcyjnego. Laserowe wygładzanie zmarszczek polega na wytworzeniu kontrolowanego stanu zapalnego w skórze, za pomocą mikroskopijnych uszkodzeń, tworzonych kolumnowo i na odpowiednią głębokość. W ten sposób uruchamiamy naturalne procesy regeneracyjne w skórze, podczas których dochodzi do wzmożonej syntezy kolagenu oraz elastyny, co pozytywnie wpływa na jędrność skóry i wypłycenie zmarszczek. Laser frakcyjny na zmarszczki pod oczami jest skutecznym zabiegiem, dającym widoczne rezultaty, należy jednak pamiętać, że skóra przez kilka dni po zabiegu może być zaczerwieniona, a także może pojawić się opuchlizna.

Czy istnieją przeciwwskazania do laserowego wygładzania zmarszczek?

Większość zdrowych osób może poddać się laserowemu wygładzaniu zmarszczek, należy jedynie pamiętać o kilkudniowym okresie rekonwalescencji po zabiegu, podczas którego na skórze mogą pojawić się zaczerwienienia. Przeciwwskazania do laserowego wygładzania zmarszczek to np. okres ciąży i karmienia piersią, podczas którego generalnie odradza się wykonywania jakichkolwiek zabiegów laserowych i z zakresu medycyny estetycznej. Usuwanie zmarszczek za pomocą lasera frakcyjnego nie powinno być wykonywane u osób, które chorują na choroby przewlekłe np. łuszczyca, cukrzyca, choroby autoimmunologiczne czy fotodermatozy). Nie należy poddawać się zabiegowi laserowego usuwania zmarszczek jeżeli skóra jest świeżo opalona lub zainfekowana np. opryszczką. Innymi przeciwskazaniami do zabiegu są:

  • Tendencja do keloidów (bliznowzców),
  • Przyjmowanie leków przeciwzakrzepowych,
  • Zaburzenia krzepnięcia krwi,
  • Przyjmowanie izotretynoiny (zabieg z użyciem lasera można wykonać 6 miesięcy po zakończeniu terapii).

Przed poddaniem się zabiegi laserowego wygładzania zmarszczek, pacjent zostanie poproszony o wypełnienie karty pacjenta i wywiadu, który należy wypełnić rzetelnie, aby specjalista mógł dokonać prawidłowej kwalifikacji na zabieg. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości czy możesz poddać się zabiegowi, zapytaj o to osobę wykonującą zabieg. Nie należy zatajać żadnych chorób, które mogą być powodem późniejszych powikłań po zabiegu laserowego wygładzania zmarszczek.

closearrow-circle-o-downfacebookbarsellipsis-vinstagram