4med logo
Ozonowanie czy lampa UV-C - co sprawdzi się lepiej

Ozonowanie czy lampa UV-C - co sprawdzi się lepiej

Oczyszczacze powietrza i koronawirus.

W obecnych czasach świadomość szkodliwości i negatywnego wpływu zanieczyszczeń powietrza na nasze zdrowie jest coraz większa. Coraz częściej zwracamy uwagę na to czy powietrze, którym oddychamy, jest czyste, pozbawione związków szkodliwych dla naszego organizmu. Ostatnie wydarzenia na świecie, czyli globalna pandemia koronawirusa, skłoniły nas do większej dbałości o higienę i dezynfekcję skóry, powierzchni, ale także powietrza.

Doskonałym rozwiązaniem na zadbanie o jakość powietrza, którym oddychamy w domu czy w pracy jest zastosowanie sterylizatora z lampami UV, który oczyszcza powietrze ze szkodliwych drobnoustrojów za pomocą promieniowania ultrafioletowego. System tunelowego przepływu powietrza przez lampy UV umożliwia skuteczne oczyszczanie powietrza z mikroorganizmów, takich jak wirusy, bakterie, grzyby czy pleśnie. Umieszczenie promienników ultrafioletowych wewnątrz obudowy sprawia, że urządzenie może pracować w trybie ciągłym, bez konieczności opuszczania pomieszczenia poddanemu sterylizacji.

Drugim sposobem na dezynfekcję pomieszczeń może być użycie ozonatora. Jest to niewielkie urządzenie, generujące ozon, który zabija bakterie i wirusy. Ozonator to skuteczne urządzenie do sterylizacji powietrza i eliminacji drobnoustrojów, jednak należy pamiętać, że ozon jest bardzo szkodliwy dla zdrowia człowieka i pod żadnym pozorem nie można przebywać w pomieszczeniu poddanym ozonowaniu.

Czy ozonator jest bezpieczny dla użytkownika?

Ozonator powietrza jest bezpieczny dla człowieka pod warunkiem, że jest używany umiejętnie i zgodnie z instrukcją obsługi. Przede wszystkim pomieszczenie, które ma być poddane ozonowaniu należy skutecznie odizolować i upewnić się, że nie przebywają w nim ludzie ani zwierzęta. Następnie ozon zostaje wytworzony przez generator i wtłoczony do pomieszczenia, które wyjaławia z mikroorganizmów. Po zakończeniu procesu ozonowania należy odczekać określony przez producenta urządzenia czas, który musi upłynąć, aby można było bezpiecznie wejść do pomieszczenia. Po całym procesie powinno się dokładnie wywietrzyć wnętrze.

Ozonator domowy to skuteczne narzędzie do niszczenia drobnoustrojów znajdujących się w powietrzu i na powierzchniach, ale wymaga od użytkownika odpowiedniego przygotowania do całego procesu i zachowania szczególnych środków ostrożności. Wymaga także zaplanowania czasu dezynfekcji i upewnienia się, że nikt nie przebywa w pomieszczeniu, do którego wpuszczany jest ozon. 

Zalety lamp UV

Bezsprzeczną zaletą sterylizatorów z wbudowanymi lampami UV jest wygoda i bezpieczeństwo użytkowania. Promienniki ultrafioletowe zostały umieszczone w obudowie, przez co człowiek nie jest narażony na szkodliwe promieniowanie podczas pracy urządzenia. Dzięki temu możemy cieszyć się powietrzem wolnym od drobnoustrojów, bez konieczności opuszczania pomieszczenia w trakcie procesu sterylizacji. Jest to szczególnie użyteczne w przypadku użytkowania sterylizatora w miejscu pracy, takim jak np. gabinet lekarski, gabinet kosmetyczny, salon fryzjerski czy gabinet masażu. Dzięki temu można bezpiecznie dezynfekować powietrze w pomieszczeniu, gdzie przyjmowani są klienci, zapewniając im maksymalną ochronę przed drobnoustrojami oraz sterylną czystość. 

Zastosowanie ozonatorów i lamp UV – przykłady

Ozonator powietrza czy lampa UV – które urządzenie wybrać? To zależy gdzie i w jaki sposób chcemy dezynfekować pomieszczenie. Sterylizator powietrza z lampą UV doskonale sprawdzi się z miejscach pracy, biurach, zakładach pracy oraz w placówkach usługowych np. z branży medycznej czy kosmetycznej. Niewątpliwą zaletą tego typu urządzeń do dezynfekcji pomieszczeń jest fakt, że mogą one pracować w obecności ludzi czy zwierząt. Oznacza to, że możemy na bieżąco dezynfekować pomieszczenie i usuwać groźne dla naszego zdrowia drobnoustroje, bez potrzeby opuszczania pomieszczenia.

Coraz częściej szukamy urządzeń do dezynfekcji pomieszczeń, których można używać w domu. Najbezpieczniejszym i jednocześnie wygodnym rozwiązaniem jest właśnie tunelowy sterylizator powietrza, którego bez obaw można używać w czasie, kiedy domownicy przebywają w pomieszczeniach. Ozonator powietrza sprawdzi się w zakładzie pracy lub np. do dezynfekcji samochodu, natomiast ozonator do mieszkania nie jest najlepszym wyborem ze względu na ograniczenia w jego użytkowaniu związane z koniecznością odizolowania pomieszczenia poddawanego dezynfekcji.

closearrow-circle-o-downfacebookbarsellipsis-vinstagram