4med logo
Sposoby na poprawę jędrności i elastyczności skóry

Sposoby na poprawę jędrności i elastyczności skóry

Jędrna skóra – jak osiągnąć elastyczną i gładką skórę?

Dbanie o wygląd stało się ważnym aspektem współczesnego trybu życia, który kładzie duży nacisk na to jak wyglądamy i jak postrzegają nas inni. Zyskujące na popularności holistyczne podejście do życia skłania nas do coraz większej dbałości o nasze ciało, nie tylko poprzez zdrowe odżywianie czy aktywność fizyczną, ale także przez odpowiednią pielęgnację naszej skóry na twarzy i ciele. Jędrne ciało i gładka skóra twarzy  pomimo upływu lat wbrew pozorom nie są czymś nieosiągalnym, ale wymagają systematyczności i wiedzy o tym, co dobre dla naszej skóry. Zatem jak skutecznie poprawić jędrność skóry i zachować jędrne ciało? Spróbujemy odpowiedzieć na te pytania!

Proces utraty jędrności skóry

Aby zrozumieć dlaczego skóra traci jędrność i staje się wiotka, należy pojąć jakie procesy zachodzące w naszym organizmie są za to odpowiedzialne. Najbardziej oczywistym czynnikiem, który powoduje wiotczenie skóry jest proces starzenia się, który może rozpocząć się już nawet po 25. roku życia. Dochodzi wtedy do zmniejszenia biologicznej aktywności komórek w organizmie, a procesy regeneracyjne ulegają spowolnieniu. Co to oznacza w praktyce? Przede wszystkim zmniejsza się produkcja kolagenu i elastyny, czyli dwóch białek, które są podstawowym budulcem skóry i w znaczący sposób wpływają na jej jędrność. Procesy starzenia się skóry są także nieoderwalnie związane z obniżeniem syntezy kwasu hialuronowego, który jest naturalnym szkieletem skóry oraz odpowiada za jej prawidłowe nawilżenie. Organizm ludzki stale rozkłada kwas hialuronowy i produkuje nowy, jednak po 45. roku życia synteza tej substancji drastycznie spada, przez co skóra staje się wiotka.

Ogromny wpływ na stan naszej skóry ma styl życia jaki prowadzimy. O ile naturalne procesy starzenia się skóry są czymś, na co nie mamy wpływu, o tyle możemy zadbać o dobre dla naszej skóry nawyki oraz unikać czynników, które przyspieszają wiotczenie skóry.

Jednym z ważniejszych czynników, mających pozytywny wpływ na jędrność skóry jest aktywność fizyczna. Wysiłek fizyczny zwiększa przepływ krwi w organizmie, a w związku z tym także dotlenienie komórek. Poprawa ukrwienia powoduje, że skóra twarzy na dłużej pozostanie gładka i elastyczna, ale także zapobiega powstawaniu cellulitu. Podsumowując, ćwiczenia fizyczne powodują lepsze dotlenienie organizmu, poprawę krążenia krwionośnego i limfatycznego, a także pozwalają na utrzymanie odpowiedniego poziomu tkanki mięśniowej, co sprawia, że wygląd skóry jest lepszy.

Czynnikami, które negatywnie wpływają na jędrność skóry i jej ogólny wygląd są m.in. palenie papierosów oraz nadmierna ekspozycja skóry na promienie UV. Promieniowanie UV powoduje przyspieszenie naturalnych procesów starzenia się skóry poprzez wyniszczanie komórek naskórka i spowolnienie syntezy elastyny i kolagenu. Długoterminowa, nadmierna ekspozycja skóry na słońce powoduje jej wiotkość, powstawanie zmarszczek i przebarwień.

Jędrność skóry a dieta

Czy gładka cera i jędrne ciało są zależne od tego, w jaki sposób się odżywiamy? Istnieją badania naukowe, dowodzące, że dieta ma istotny wpływ na kondycję naszej skóry, w tym na jędrność skóry. Jak poprawić wygląd skóry włączając w swoją dietę odpowiednie produkty? Spróbujmy zastanowić się jakie jedzenie sprawia, że skóra twarzy i skóra na ciele jest jędrna i elastyczna!

Gładka cera i jędrna skóra wymagają nie tylko odpowiedniej pielęgnacji w postaci kosmetyków czy zabiegów kosmetycznych, ale także dostarczenia niezbędnych witamin, minerałów i mikroelementów od wewnątrz, a więc z pożywieniem. Aby cieszyć się zdrowo wyglądającą, gładką i jędrną skórą, do diety należy włączyć produkty bogate w antyoksydanty. Te związki chemiczne pomagają eliminować z organizmu wolne rodniki, które przyspieszają procesy starzenia się skóry. Najsilniejszymi antyoksydantami są witaminy C, E i A, dlatego powinniśmy włączyć do swojej diety produkty bogate właśnie w te witaminy. Poza witaminami działanie antyoksydacyjne wykazują również karotenoidy i flawonoidy, które znajdują się w warzywach i owocach o barwach żółtej, zielonej i pomarańczowej.

Czy picie wody wpływa na jędrność skóry?

Istnieją różne sposoby na gładką cerę i jędrną skórę, takie jak zabiegi kosmetyczne czy wcześniej wspomniana odpowiednia dieta bogata w antyoksydanty. Czy jednak picie wody a cera to zagadnienia ze sobą powiązane? Oczywiście, że tak! Zadając sobie pytanie jak mieć gładką cerę, należy przede wszystkim zastanowić się czy nasz organizm jest odpowiednio nawodniony. Już niewielki niedobór wody w organizmie może powodować nieatrakcyjny wygląd skóry, który objawia się jej wysuszeniem, uczuciem ściągnięcia czy łuszczeniem. Skóra, która nie jest dostatecznie nawodniona szybciej ulega procesom starzenia się, a więc wiotczeje, a na jej powierzchni pojawiają się zmarszczki. Odwodniona skóra jest poszarzała, pozbawiona blasku.

Według zaleceń, przeciętna dorosła osoba powinna wypijać około 2 litrów płynów dziennie, a zapotrzebowanie to wzrasta podczas upałów lub zwiększonej aktywności fizycznej. Należy zwrócić uwagę na jakość płynów jakie dostarczamy naszemu organizmowi. Lepiej unikać słodkich napojów, czy dosładzanych soków, które w nadmiarze mogą mieć niekorzystny wpływ zarówno na nasze zdrowie jak i cerę. Najlepszym wyborem będzie woda o zbilansowanej ilości minerałów i odpowiednim stosunku wapnia do magnezu.

Domowe a profesjonalne metody na poprawę wyglądu skóry

Jakie są najlepsze sposoby na gładką cerę? Poza odpowiednią dietą i dbaniem o właściwie nawodnienie skóry, należy także zadbać o właściwą pielęgnację skóry zarówno na twarzy jak i na ciele. Gładka cera to wynik świadomego podejścia do pielęgnacji, odpowiedniego doboru kosmetyków i systematyczności w ich stosowaniu. W domowym zaciszu możemy stosować profesjonalne kosmetyki, ale także przygotować własne, na bazie naturalnych składników.

Istotnym elementem w dbaniu o skórę jest jej regularne złuszczanie poprzez stosowanie peelingu. Dobrym pomysłem jest zrobienie domowego peelingu, mieszając w tym celu na przykład kawę, olej kokosowy, cukier oraz kilka kropel olejku zapachowego. Tak przygotowaną mieszankę nakładamy na skórę twarzy i ciała, wykonując delikatnie masujące koliste ruchy. Dzięki temu niestraszna nam sucha skóra na brodzie, czy innych częściach ciała, która nieestetycznie się złuszcza.

Jędrna skóra potrzebuje kompleksowej pielęgnacji, dlatego poza domowymi sposobami zalecamy także skonsultowanie się z profesjonalistą, czyli kosmetologiem, który pomoże w doborze właściwych kosmetyków, odpowiednio dobranych dla poszczególnych rodzajów skóry, a także doradzi w jaki sposób przeprowadzić codzienną pielęgnację i jak poprawić wygląd skóry.

closearrow-circle-o-downfacebookbarsellipsis-vinstagram