4med logo
Zastosowanie lasera w redukcji rozstępów

Zastosowanie lasera w redukcji rozstępów

Rozstępy to nieestetyczne zmiany na powierzchni skóry, które mogą być powodem wielu kompleksów. Mogą lokalizować się na brzuchu, udach, piersiach, pośladkach, czy ramionach. Zmiany rozstępowe na skórze powstają na skutek rozciągnięcia skóry z powodu szybkiego przybrania na wadze, zmiany kształtu sylwetki w okresie dojrzewania (na przykład szybkiego wzrostu), zmian hormonalnych w trakcie ciąży lub w wyniku budowania masy mięśniowej.

Skóra, która jest szybko rozciągana nie nadąża z produkcją białek strukturalnych skóry właściwej, czyli kolagenu i elastyny, a istniejące włókna ulegają osłabieniu, co wiąże się z pojawieniem się rozstępów na skórze. Początkowo rozstępy mają sino-fioletowy kolor, jest to tak zwana faza zapalna, w której najlepiej jest rozpocząć swoją walkę z tym defektem skórnym, ponieważ efekty pojawią się najszybciej. Po fazie zapalnej nadchodzi fala zanikowa, wtedy rozstępy przybierają kolor biało-perłowy. Jak pozbyć się rozstępów? Jakie są najskuteczniejsze zabiegi? Dowiesz się z tego artykułu.

Laserowa redukcja rozstępów-wskazania. Dla kogo jest ten zabieg?

Redukcja zmian rozstępowych za pomocą lasera jest jedną z najskuteczniejszych terapii zabiegowych. Wskazania do zabiegu laserowego to np. utrata jędrności skóry, blizny, czy rozstępy. Zabieg laserowy jest skuteczny nawet w przypadku białych rozstępów w fazie zanikowej, które są stosunkowo ciężkie do usunięcia innymi metodami. Działanie lasera polega na frakcjonowaniu skóry. Część skóry zostaje uszkodzona podczas procedury laserowej, dzięki czemu w skórze mogą rozpocząć się procesy przebudowy skóry właściwej, fibroblasty są stymulowane do produkcji kolagenu, a jakość skóry ulega poprawie.

Jakich rozstępów można się pozbyć przy pomocy lasera?

Z problemem rozstępów do gabinetów medycyny estetycznej najczęściej zgłaszają się kobiety po ciąży. Już od początku ciąży bardzo ważna jest profilaktyka, czyli stosowanie odpowiednich preparatów, które przeciwdziałają pojawianiu się rozstępów oraz rozciąganiu się skóry, na przykład specjalnych kremów na rozstępy, czy oleju migdałowego. Po okresie karmienia piersią można zgłosić się na konsultację, gdzie specjalista dobierze odpowiednią metodę i terapię zabiegową. Rozstępy czerwone, czyli te które są świeże, w fazie zapalnej są najbardziej podatne na zabiegi i można je usuwać za pomocą lasera. Kiedy rozstępy są już stare i przeszły w fazę zanikową nadal można je redukować za pomocą lasera, ale najprawdopodobniej będzie niezbędne wykonanie większej ilości zabiegów w serii. Lasery są skuteczne zarówno w terapii świeżych zmian rozstępowych, jak również tych, które są już w fazie zanikowej.

Jak przygotować się do zabiegu?

Przed planowanym zabiegiem najlepszą praktyką będzie zaproszenie klienta na konsultacje, podczas których przedstawimy zalecenia, jakie należy stosować przed zabiegiem, aby procedura była bezpieczna dla klienta. Na miesiąc przed planowanym zabiegiem klient powinien odstawić preparaty mające w składzie izotretynoinę, retinol, a także inne pochodne witaminy A. Ponadto nie można wykonywać zabiegów takich jak na przykład: mikrodermabrazja, głębokie peelingi kwasowe, oraz należy odstawić wszystkie kosmetyki, które zawierają kwasy, czy retinol. Przed zabiegiem laserowego usuwania rozstępów nie można się opalać, ani korzystać z solarium-skóra nie może być opalona. Warto zaznaczyć, że przed zabiegiem niezbędne jest odstawienie preparatów, leków, czy herbatek, które mają działanie fotouczulające takich jak nagietek, dziurawiec.

Jak wygląda zabieg laserowej redukcji rozstępów?

Zabieg rozpoczyna się od wypełnienia karty z przeciwskazaniami dla klienta poddającego się zabiegowi laserowego usuwania rozstępów. Po wykluczeniu wszelkich przeciwskazań na miejsce zabiegowe nakładany jest krem znieczulający z lidokainą. Po upływnie około 30-40 minut należy dokładnie zmyć krem znieczulający, a następnie zdezynfekować skórę.

Kolejnym etapem jest procedura laserowa. Skóra jest dokładnie opracowywana, miejsce przy miejscu, w celu najlepszej stymulacji i przebudowy skóry. Do zabiegu można zastosować laser frakcyjny ablacyjny, bądź nieablacyjny. Nieablacyjny działa głęboko w skórze, nie uszkadzając zewnętrznych warstw naskórka, natomiast lasery ablacyjne uszkadzają tkankę od warstwy rogowej naskórka, do skóry właściwej, dzięki czemu po zabiegu następuje złuszczenie się skóry. Po zastosowaniu lasera ablacyjnego rekonwalescencja jest dłuższa. Następnie skórę należy ponownie zdezynfekować preparatem bez alkoholu, a później nałożyć krem przyspieszający regenerację. Po zakończeniu zabiegu niezbędne jest przedstawienie zaleceń pozabiegowych dla klienta.

Przeciwskazania do zabiegu

Aby przystąpić do zabiegu laserowego usuwania rozstępów należy wykluczyć następujące przeciwwskazania:

  • Ciąża i laktacja
  • świeża opalenizna
  • stosowanie samoopalacza
  • leki przeciwkrzepliwe
  • aktywne zmiany chorobowe skóry
  • padaczka
  • choroby nowotworowe
  • wszczepiony rozrusznik serca
  • skłonności do powstawania bliznowców
  • bielactwo
  • dermatozy
  • nadciśnienie i stosowanie leków rozrzedzających krew
  • podrażnienie skóry w miejscu zabiegu
  • stosowanie środków fotouczulających (pochodne witaminy A, antybiotyki z grupy tetracyklin, dziurawiec, nagietek)
closearrow-circle-o-downfacebookbarsellipsis-vinstagram