4med logo
Zmarszczki pod oczami - jak się ich skutecznie pozbyć?

Zmarszczki pod oczami - jak się ich skutecznie pozbyć?

Pojawiające się na skórze zmarszczki są bardzo powszechnym problemem, który wcześniej czy później pojawi się u każdego z nas. Okolica pod oczami jest szczególnie narażona na pojawienie się zmarszczek, nawet w młodym wieku. Współczesna kosmetologia i medycyna estetyczna wypracowała już wiele metod, które będą przeciwdziałały pojawieniu się zmarszczek, lub likwidowały już istniejące. Wiele z nas zadaje sobie pytanie co jest dobre na zmarszczki pod oczami. Możemy z nimi walczyć domowymi metodami na zmarszczki, bądź udać się do specjalisty, który dobierze zabieg na zmarszczki pod oczami w zależności od tego, czego nasza skóra potrzebuje. Natomiast warto zaznaczyć, że najlepsze rezultaty uzyskamy działając holistycznie, łącząc zabiegi z odpowiednio dobraną pielęgnacją oraz ze zdrowym stylem życia.

Zmarszczki pod oczami i metody na ich likwidację

Problem zmarszczek pod oczami pojawia się nawet w młodym wieku, natomiast najczęściej kobiety skarżą się na zmarszczki pod oczami w wieku 40 lat. Jeżeli chodzi o okolicę pod oczami niezwykle ważna jest prewencja, czyli zapobieganie zmarszczkom. Przede wszystkim należy pamiętać, że promieniowanie UV ma negatywny wpływ na włókna kolagenowe. znajdujące się w skórze właściwej. Unikajmy zatem opalania i stosujmy filtry z wysokim faktorem ochronnym. Skóra pod oczami jest niezwykle cienka i wymaga odpowiedniego traktowania, więc bardzo ważna jest pielęgnacja domowa oraz odpowiedni kosmetyk, który poprawi kondycję skóry.

Kosmetologia i medycyna estetyczna wypracowała już wiele metod, które pozwalają nam walczyć z istniejącym już problemem, bądź też stymulować skórę, aby jak najdłużej cieszyć się pięknym wyglądem oraz jędrną i gładką skórą. Do zabiegów na zmarszczki pod oczami możemy zaliczyć zabiegi z wykorzystaniem:

 • RF frakcyjnego mikroigłowego
 • Karboksyterapii
 • Mikronakłuwania skóry za pomocą Dermapena
 • Mezoterapii igłowej
 • Osocza bogatopłytkowego
 • Fali radiowej
 • Sonororezy

Dodatkowo w gabinetach medycyny estetycznej można spotkać się z toksyną botulinową, potocznie zwaną botoksem. Botoks jest substancją, która blokuje przekazywanie impulsów nerwowych, porażając skurcze mięśniowe. Dochodzi do rozluźnienia mięśni, a skóra napina się i zmarszczki ulegają wygładzeniu. Jest on w stanie niwelować nawet głębokie zmarszczki pod oczami.

Skąd biorą się zmarszczki pod oczami?

Podstawowym pytaniem, które musimy sobie zadać w momencie kiedy chcemy zadbać o skórę w tym obszarze oraz opóźnić proces starzenia jest budowa naszej skóry pod oczami. Jest ona odmienna od budowy skóry twarzy. Przede wszystkim należy zauważyć, że skóra pod oczami jest obszarem, który starzeje się najszybciej, nawet w młodym wieku pojawiają się zmarszczki w tej okolicy. Dlaczego tak się dzieje? Zaczynając od budowy anatomicznej, skóra wokół oczu jest skórą niezwykle delikatną, naskórek jest bardzo cienki oraz pozbawiony gruczołów łojowych, co sprawia, że ta okolica jest słabo natłuszczona oraz podatna na przesuszenie. Dodatkowo okolica pod oczami jest płytko unaczyniona, a co za tym idzie pod oczami przebijają naczynia. Nie sposób nie zauważyć, że jest to okolica bardzo aktywna mimicznie, co sprawia, że jest narażona na pojawianie się zmarszczek mimicznych, tak zwanych kurzych łapek.

Poza anatomiczną budową duże znaczenie ma to jaki styl życia prowadzimy, czy palimy papierosy, czy chodzimy na solarium, jak się odżywiamy. Palenie papierosów i dym papierosowy działają destrukcyjnie na włókna kolagenowe, które są odpowiedzialne za jędrność oraz sprężystość skóry. Częste wizyty na solarium oraz opalanie się prowadzą do fotostarzenia. Fotostarzenie jest efektem działania promieniowania ultrafioletowego, które ma również negatywny wpływ na włókna kolagenowe, dlatego warto nosić okulary z filtrem UV oraz stosować kremy z filtrem co najmniej SPF 30, które będą chroniły naszą skórę przed działaniem promieniowania UV.

Technologia fali radiowej i mikroigieł w likwidacji zmarszczek

Jak zlikwidować zmarszczki pod oczami? Najlepszym sposobem na likwidację zmarszczek pod oczami oraz poprawę stanu skóry w tym obszarze jest pobudzenie procesów, które fizjologicznie dzieją się w naszej skórze. Kiedy nasza skóra jest młoda przeważają w niej procesy syntezy, fibroblasty syntezują włókna kolagenowe, które są odpowiedzialne za elastyczność skóry. Niestety wraz z wiekiem zdolność naszego organizmu do syntezy kolagenu maleje, natomiast nie oznacza to, że nie możemy już nic zrobić. Można stymulować skórę do odnowy oraz poprawy jej stanu poprzez mikrouszkodzenia. Zabiegiem, który będzie prowadził do powstania takich uszkodzeń, które następnie będą indukowały kaskadę regeneracyjną jest zabieg z użyciem fali radiowej w połączeniu z mikroigłami.

Sama technologia fali radiowej nie jest w kosmetologii niczym nowym, z powodzeniem była już stosowana od lat. Czym charakteryzuje się fala radiowa? Jest to fala elektromagnetyczna o częstotliwości fali radiowej. W kosmetologii najczęściej stosowane są fale radiowe o wysokiej częstotliwości. Działanie fali radiowej na skórę polega na wywołaniu efektu termicznego w tkance, co prowadzi do szoku termicznego, który wzbudza proces regeneracji oraz przebudowy struktury skóry. Niestety sama fala radiowa nie jest w stanie precyzyjnie wnikać na określoną głębokość w skórze, która byłaby odpowiednia, aby uzyskać pożądany efekt, ponieważ intensywność działania fali radiowej maleje wraz z przenikaniem przez struktury naskórka.

 Genialnym rozwiązaniem okazało się połączenie technologii radiowej z mikro nakłuwaniem skóry. Dzięki takiemu połączeniu możemy działać tą samą częstotliwością fal radiowych na określonych głębokościach, ponadto mikrouszkodzenia pojawiające się podczas nakłuwania stymulują skórę do odnowy. Urządzenie ClaireFrax marki 4MED, w którym zastosowano technologię fali radiowej z TermoNeedles jest urządzeniem polskiej produkcji. Podczas zabiegu z użyciem ClaireFrax mamy do czynienia z synergią fal radiowych z mikro nakłuwaniem. Połączenie tych dwóch technologii przynosi spektakularne rezultaty, skóra się zagęszcza, możemy redukować zmarszczki oraz blizny. W przypadku skóry pod oczami istotne jest to, że zabieg stymuluje skórę do odnowy, wzbudza proces neokolagenezy, czyli produkcji nowego kolagenu, który jest kluczowy, jeżeli chcemy usunąć zmarszczki pod oczami. Skóra staje się bardziej jędrna i napięta, a zmarszczki pod oczami ulegają spłyceniu. Na okolicę oczu stosujemy moduł wieloigłowy z 25 igłami, które podczas zabiegu działają na odpowiedniej dla danego klienta głębokości od 0,3 do 0,5mm.

Kolagen - dlaczego jest ważny?

Kolagen to białko naturalnie występujące w naszej skórze. Jest nazywany białkiem młodości, jak również częścią tkanki łącznej oraz spoiwem, które łączy komórki skóry. Odpowiada przede wszystkim za gęstość, elastyczność oraz jędrność skóry. Pierwszą okolicą, na której widać pojawiające się zmarszczki jest skóra pod oczami. Niestety wraz z wiekiem włókna kolagenowe zmieniają swoją dotychczasową formę, stają się grubsze, przez co są mniej elastyczne oraz są bardziej pofałdowane. Fibroblasty tracą swoją zdolność do syntezy włókien kolagenowych, dominują procesy rozpadu, a nie produkcji kolagenu. Efektem tego procesu są zmarszczki.

Aby wzbudzić w organizmie proces neokolagenezy za pomocą zabiegów kosmetycznych lub medycyny estetycznej, musimy działać na odpowiedniej głębokości, ponieważ fibroblasty znajdują się w skórze właściwej. Ponadto warto zauważyć, że styl życia jaki prowadzimy nie jest obojętny dla procesu starzenia i degradacji włókien kolagenowych. Dla przykładu dieta bogata w cukier prowadzi do procesu glikacji, podczas którego do cząsteczek kolagenu przyłączane są cząsteczki cukru, co prowadzi do usztywnienia włókien kolagenowych. Dodatkowymi czynnikami, które przyspieszają niszczenie kolagenu w skórze są palenie papierosów oraz nadmierna ekspozycja na promieniowanie słoneczne.

Domowe sposoby na zmarszczki pod oczami

Aby walka ze zmarszczkami była skuteczna warto zastosować domowe sposoby na zmarszczki. Możemy zastosować naturalne metody na zmarszczki pod oczami oraz stosować kremy pod oczy z odpowiednio dobranymi składnikami aktywnymi, w zależności od potrzeb skóry. Zaczynając swoją przygodę z walką ze zmarszczkami w okolicy oczu warto zastanowić się nad tym, co robić, aby nie przyspieszać procesu starzenia i odpowiednio zadbać o okolicę oczu. Przede wszystkim należy unikać:

 • Dymu papierosowego
 • Promieniowania ultrafioletowego
 • Zbyt brutalnego demakijażu i naciągania skóry w okolicy oczu

Jeżeli chodzi o pielęgnację domową podstawą jest dobrze dobrany krem pod oczy. Jak wiemy skóra pod oczami jest pozbawiona gruczołów łojowych, więc jest ona dużo bardziej podatna na wysuszenie i pojawienie się zmarszczek, nawet w młodym wieku. To jaki preparat wybierzemy jest kwestią indywidualną, natomiast warto zwrócić uwagę na to, żeby był to kosmetyk nieperfumowany, co zmniejszy ryzyko uczulenia oraz nie podrażni delikatnej skóry pod oczami. Składniki aktywne, które najczęściej znajdziemy w kremach pod oczy to na przykład kwas hialuronowy, witamina E, witamina A, kofeina, koenzym Q10, witamina C, masło shea oraz wyciągi roślinne.

Możemy wzmocnić działanie preparatów nakładanych pod oczy wykonując masaż na zmarszczki pod oczami, który przyspieszy wchłanianie się kosmetyku oraz pobudzi mikrokrążenie. Taki masaż może być wykonany manualnie lub za pomocą specjalnego masażera. Poza stosowaniem kremu pod oczy w codziennej pielęgnacji, możemy dodatkowo zastosować naturalne metody na redukcję zmarszczek pod oczami:

 • Miód stosowany na zmarszczki pod oczami, dzięki właściwościom nawilżającym spulchnia skórę, co sprawia, że drobne zmarszczki delikatnie się napinają. Nakładamy go na okolicę pod oczami na kilka minut, a następnie delikatnie zmywamy letnią wodą. Da nam to efekt wygładzenia skóry oraz wypoczętego spojrzenia.
 • Olej kokosowy wpływa na zwiększenie syntezy kolagenu w skórze, dzięki czemu skóra będzie bardziej jędrna, napięta i ładnie odżywiona. Dodatkowo stosowany na zmarszczki pod oczami olej kokosowy natłuszcza i zmiękcza tą wymagającą okolicę.
 • Witamina E jest bardzo dobrze znanym antyoksydantem, możemy stosować ją w postaci maści, bądź kremu. Nie bez powodu nazywana jest witaminą młodości. Poprawia ona stan skóry, działa antyrodnikowo, odżywia, regeneruje.
closearrow-circle-o-downfacebookbarsellipsis-vinstagram